lipca 13, 2012

(177) Niemożliwe

Tytuł: Niemożliwe
Autor: Nancy Werlin
Wydawnictwo Nasza Księgarnia 
Stron 360 
Napisane z tyłu:
Jesteś zbyt ładna! - krzyknęła. - Wolałabym, żebyś była brzydka! Brzydka! I nie oczekiwała od życia zbyt wiele! - Miranda opierała się o ogrodzenie i przez pięć minut krzyczała w stronę Lucy, z okropnym grymasem na twarzy. Machała też rękami, wykonując dziwny gest, jakby chciała ochlapać córkę lub rzucić na nią klątwę. - Oczekuj mniej! Oczekuj mniej!

Lucy odkrywa, że wiele pokoleń temu na kobiety w jej rodzinie rzucono klątwę. Muszą wypełnić trzy niemożliwe do wykonania zadania, aby nie popaść w szaleństwo z chwilą narodzin pierworodnej córki. Jak ma sobie z nimi poradzić, skoro wysiłki jej przodkiń spełzły na niczym? Na szczęście Lucy może liczyć na pomoc opiekuńczych rodziców zastępczych i Zacha, przyjaciela z dzieciństwa, z którym zaczyna ją łączyć coraz więcej. Ale czy miłość i wsparcie najbliższych wystarczą, by pokonać odwieczne zło?

Nastrojowa książka inspirowana staroangielską balladą "Targ w Scarborough" łączy w sobie tajemnicę, opowieść fantasy i romans.

Moja recenzja: 
"Niemożliwe" to piękna i nastrojowa powieść. Długo ostrzyłam sobie na nią pazurki, aż w końcu dostałam ją w swoje łapki. I nie żałuję, naprawdę było warto ją przeczytać. Jednak oczekiwałam czegoś lepszego i przyznaję, że trochę się zawiodłam - niestety. Pomimo tego jest to warta przeczytania lektura. 

Lucy jest nastolatką, jak każda ma marzenia i cele w życiu, które chce osiągnąć. Jednak nie każda nastolatka ma matkę, która jest chora psychicznie. Jej matka pojawia się co jakiś czas w jej życiu, zawsze śpiewa tą samą balladę. Lucy też coś ciągnie do tej ballady. Dziewczynę wychowuje rodzina zastępcza. Wie, że nie mogła trafić lepiej.  Ma świetną przyjaciółkę Sarę i przyjaciela od dzieciństwa Zach'a. Jednak Zach jest jej bliższy, ponieważ kiedyś mieszkał z nią i jej rodzicami przez co zna całą prawdę o jej matce - Mirandzie. Wie tyle ile wie Lucy. Ale może to nie jest cała prawda? Co ma wspólnego ballada z rodziną Lucy? I czy jej los został już przesądzony? Czy Lucy zostanie kobietą, która złamie złą klątwę? Czy z pomocą rodziców i Zach'a jej się to uda?

Lucy i Zach od dzieciństwa byli dla siebie przyjaciółmi i nikim więcej. A może to był błąd? W obliczu nowych kłopotów i niebezpieczeństw odkrywają, że być może łączy ich ze sobą coś więcej. Ale czy myślą o tym wszystkim racjonalnie? Na pewno nie na spokojnie, bo od dnia balu Lucy już nic nie ma być takie jak kiedyś. Dziewczyna musi momentalnie dorosnąć, a przed nią pojawiają się nowe zagadki. Tylko czy powinna we wszystko wierzyć? 

Fabuła książki jest dosyć skomplikowana, miesza się ze sobą wiele wątków, jednak autorka poradziła sobie z tym co zaczęła. Wszystko zostało wyjaśnione, co bardzo mi się spodobało. Koniec był bardzo efektywny. Szkoda, że to był już koniec, ponieważ wtedy wszystko ułożyło się wspaniale. W momencie kiedy myślałam, że to już koniec - coś jeszcze się wydarzyło. Bardzo, ale to bardzo mi się to spodobało. 

Fabuła jest skomplikowana, ale ciekawa. Bardzo podoba mi się także to, że autorka w pewnym sensie oparła fabułę na czymś rzeczywistym. W końcu naprawdę istnieje ballada pt.: "Targ w Scarborough". Autorka przedstawiła także zjawisko zachodzenia przez dziewczyny w młodym wieku w ciążę, autorka pokazała wiele problemów, ale jakie one są jeszcze dowiecie się po przeczytaniu tej książki. Wątek fantastyczny jest, jednak wydaje mi się, że jest tylko tłem, którego jest bardzo mało. 

Postacie są barwne i dobrze wykreowane. Momentami jednak mnie irytowały. Coś mi w tej książce nie grało, ale pomimo tego bardzo mi się podobała. Nie uważam jej jednak za arcydzieło, bo to trochę banalna historyjkę. Być może wniosła coś do mojego życia, jednak jeszcze się o tym nie przekonałam. Mam nadzieję, że niedługo to nastąpi. 

Polecam ją osobom, które mają ochotę na chwilę rozluźnienia. W ciepłe wakacyjne dni pewnie nie macie ochotę ślęczeć nad jakąś trudną książką, więc to właśnie powieść dla Was. Nie zajmie Wam dużo czasu, a na pewno się rozluźnicie i ciekawie spędzicie czas przy miłej książce! :)

Moja ocena: 8/10 Rewelacyjna!
Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia!


20 komentarzy:

 1. książka w planach.. tylko jak zwykle nie wiem, kiedy uda mi się ją dorwać ;]

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka chyba nie dla mnie. Czasami książki dla młodzieży wręcz mnie kuszą, ta jednak - wbrew Twojej opinii - jakoś mnie nie przyciąga.

  Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje sie być ciekawa, więc moze kiedyś - nie mówię nie :) A polska okładka jest brzydka :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdzieś już o niej słyszałam. Ale zainteresowałaś mnie tą recenzją. Oczywiście poszukam w dostępnych mi źródłach i wezmę się za czytanie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem. Może jak znajdę w bibliotece to przeczytam:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i jak na mój gust, to nie za ciekawa.;p

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytała i według mnie była dobra, nic szczególnego. Aczkolwiek miła odmian (:

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam o niej, zbira przeróżne opinie. Kiedyś przeczytam, na razie męczę te książki, co mam w domu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o niej,ale z chęcią przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Okładka interesująca, ale chyba jednak nie moje klimaty, więc raczej nie sięgnę :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Sama nie wiem... nie jestem jeszcze przekonana :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam ją w planach, muszę w najbliższym czasie wybrać się do księgarni.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie mój styl i klimaty, ale recenzja świetna.

  OdpowiedzUsuń
 14. Sporo o niej słyszałam a Twoja recenzja utwierdziął mnie w zamiarze szybkiego przeczytania ;)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. W tej książce pociąga mnie to, że to jednotomówka ;P

  OdpowiedzUsuń
 16. Po twojej recenzji mam mieszane uczucia do tej książki. Być może zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie mam przekonania co do tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 18. Już o niej kiedyś słyszalam i od tamtej pory mam na nią ochotę :d

  OdpowiedzUsuń
 19. Jest na mojej liście od dłuższego czasu i z każdą kolejną przeczytaną przeze mnie książką, ta jest bliżej w kolejce :)

  OdpowiedzUsuń