listopada 21, 2015

(411) Muzyczny kącik: "Zielony ocean" Agnieszki Osieckiej


Seria: Sześć oceanów
Tekst: Agnieszka Osiecka
Wykonawca: Various Artists

"Tej zabawy w niebo-piekło tak już nienawidzę,
Że sam nie wiem czy to wściekłość,
Czy się miła wstydzę."

Fragment tekstu piosenki "Nie wybaczaj" - Agnieszka Osiecka

Co jest jednym z najlepszych dodatków do dobrej książki? Dobra muzyka. Jakiś czas temu w moje ręce wpadła płyta "Agnieszka Osiecka: Ocean zielony". To przerażające, ale współcześnie niektórzy gimnazjaliści nie wiedzą kim była Agnieszka Osiecka. Nawet jeśli znają niektóre jej teksty to jednak nie kojarzą ich z jej osobą, a z Marylą Rodowicz, Majką Jeżowską czy ze zespołem Skaldowie. Ale nie o tym dzisiaj... Z myślą o wielkich fanach twórczości Osieckiej wznowiona została seria "Pięć oceanów". W dodatku wzbogacona o "Ocean szósty". To właśnie o tej "szóstce" zamierzam Wam dzisiaj co nieco opowiedzieć. 

"Agnieszka Osiecka: Ocean zielony" to zbiór takich utworów jak "Tango Warszawa", "Nie wybaczaj", "W żółtych płomieniach liści" czy "Wybacz mamasza". Na płycie znajdziecie utwory mniej znane, jak i te popularniejsze. Różny klimat, rytmika... Nie mniej - oczywiście wszystkie zasługują na uwagę! Przesłuchałam tą płytę kilka razy, a i tak za każdym razem teksty Agnieszki Osieckiej wywołują na mnie ogromne wrażenie. Swój udział w tym mają także wykonawcy, których możemy usłyszeć... Wśród nich znajdują się takie postacie jak: Mela Koteluk, Stanisława Celińska, Stanisław Soyka, Katarzyna Nosowska, Anna Serafińska. 

Jak sami więc widzicie niektóre piosenki Osieckiej zostały przedstawione w nowych aranżacjach. Brakuje tu niestety Seweryna Krajewskiego. Nie mniej "Ocean zielony" to płyta, której z pewnością warto posłuchać. Może chociażby po to, żeby nie kojarzyć wybitnej polskiej poetki, Agnieszki Osieckiej jedynie z takimi utworami jak "Małgośka" czy "A ja wolę moją mamę"? Piękne aranżacje, cudowna muzyka i niezwykłe doświadczenie dla ucha. Myślę, że dla fanów jak i zainteresowanych ta płyta jak i pozostałe z serii będą nie lada gratką. Może idealnym prezentem mikołajkowym? 

PS. Wiecie co mnie najbardziej ujmuje w twórczości Agnieszki Osieckiej? Fakt, że każdy znajdzie w niej jakiś utwór, który wyjątkowo przypadnie mu do duszy, serca. Dla mnie takim utworem jest piękne "W Żółtych Płomieniach Liści" na których samo wspomnienie dostaję wypieków na twarzy. W tym wypadku w wykonaniu Iwony Loranc. No i jeszcze to "Tango Warszawa" w wykonaniu Soyki. Jest co słuchać... Polecam!

Pełny spis piosenek znajdujących się na płycie jest dostępny oczywiście na stronie empik.com. 

Ponowne spotkanie z tekstami Agnieszki Osieckiej umożliwił mi sklep internetowy empik.com. Serdecznie dziękuję!

2 komentarze:

  1. Uwielbiam twórczość Osieckiej. Jej słowa zawsze do mnie przemawiały, poza tym była naprawdę niebanalną osobą.

    Erna

    OdpowiedzUsuń