grudnia 31, 2015

(426) Pojedynek

Tytuł: Pojedynek.
Seria Niezwyciężona (#1)
Autor: Marie Rutkowski
Wydawnictwo Feeria
Stron 384

"Czego nie rozumiem? Tego cholernego valoriańskiego honoru? A może tego, że twój ojciec wolałby raczej zobaczyć cię z nożem w bebechach, niż żyć z córką, która odwołała pojedynek?" 

Marie Rutkowski, "Pojedynek"

Seria Niezwyciężona to nowa seria na rynku wydawniczym, która już zdobyła mnóstwo oddanych czytelniczek. Kiedy zobaczyłam okładkę książki Marie Rutkowski wiedziałam, że będę ją chciała przeczytać jak najszybciej. W końcu znalazłam ku temu sposobność i przede wszystkim czas. W ten oto sposób zaczęła się pasjonująca i niestety jak dla mnie o wiele za krótka przygoda. "Pojedynek" okazał się niezwykle ciekawą, wciągającą i elektryzującą powieścią skierowaną głównie dla młodzieży. Napisana dobrym językiem, ze świetnie wykreowanym światem , zgrabnymi dialogami i pełną zwrotów akcję. Historia młodej Valorianki nie wciągnęła mnie od pierwszej strony, a jednak to błyskawicznie uległo zmianie. 

Główną bohaterką powieści Marie jest młoda Valorianka, córka generała. Valorianie są ludem zwycięzców. Przed 10 laty podbili Herran, a z jego mieszkańców Herrańczyków uczynili swoich niewolników. Ona cieszy się wieloma przywilejami ze względu na jej pozycję społeczną, a przy tym wiedzie życie pozbawione trosk, pełne zabaw. Nie daje jej to jednak satysfakcji. Czuje, że nie potrafi sprostać oczekiwaniom swojego. Staje przed dylematem: albo wstąpi do wojska albo wyjdzie za mąż. Obie te opcje nie przypadają do gustu Kestrel. Pewnego dnia trafia na aukcję niewolników. Od tego momentu w jej życiu zachodzi wiele zmian... 
On, niewolnik, Arin, Herrańczyk stracił wszystko. Jedyne co posiada to silna wola, upór i nieposkromiony duch. 

Różni ich wszystko. Łączy patriotyczna lojalność. Pochodzą jednak z wrogich sobie ludów, więc to jest jedynie przeszkodą na drodze do ich wspólnego szczęścia. Wbrew sobie rodzi się między nimi cienka nić porozumienia, która z czasem staje się coraz silniejsza. Jak można się domyślić zaczyna się między nimi rodzić uczucie. Uczucie kruche i niestabilne. Uczucie, które nie ma prawa istnieć. Aby być z sobą musieliby zdradzić swoje ludy. Aby być razem musieliby zdradzić siebie nawzajem? Jaką podejmą decyzję? Seria "Niezwyciężona" to seria pełna podstępów, intryg, akcji, brudnych tajemnic, bitw, tajemnic poliszynela. Porywa - po prostu. 

Świat wykreowany przez Marie Rutkowski to kraina pełna pięknych sukien, mieczy, intryg. To świat inny niż nasz, a przez to jeszcze bardziej pociągający. Żołnierze, okręty wojenne, wielkie bale, arystokracja, a obok tego niby pokorni niewolnicy, którzy tak naprawdę marzą i knują obok nich, aby odzyskać swoją upragnioną wolność. W książce Marie Rutkowski nic nie jest oczywiste od samego początku. Mimo to wszystko ładnie się rozwija z każdą kolejną stroną, a w dodatku tempo akcji oraz stopień zaciekawienia nią z każdą kolejną stroną w moim wypadku wzrastał... i to było bardzo przyjemne uczucie!

Bohaterowie serii "Niezwyciężona" to dojrzałe postacie, które znają swoje ograniczenia. Ich kroki są w większości bardzo przemyślane, a postępowanie nie jest głupie. Autorka skonstruowała je bardzo wyraziście, a przy tym z dużą dawką emocji. Nie ma w tej książce postaci czarno - białych. Postać, która z początku wzbudzała niechęć czytelnika poprzez taki zabieg na końcu może wzbudzić jego współczucie. Myślę, że w tej powieści nie da się nikogo definitywnie przekreślić. A jaka jest główna bohaterka? Kestrel to mądra, inteligentna dziewczyna, która potrafi kochać i nienawidzić. Co prawda jak to zawsze bywa w tego typu książkach... jej decyzje czasami bywały irytujące, jednak wynikały z jej bardzo dużej dojrzałości. 

"Pojedynek" to świetny początek w serii w której zakochałam się... od drugiego wejrzenia. A która zaciekawiła mnie niesamowicie i zaintrygowała od wejrzenia pierwszego. Marie Rutkowski pisze świetnie i niesamowicie zgrabnie. Wyraziści bohaterowie, szybka akcja, bardzo dokładnie wykreowany świat. A i wydanie jest niczego sobie ;) Tym bardziej, że na początku znajduje się mapa, która pozwala nam wejść jeszcze głębiej w świat w którym przyszło żyć Kestrelowi i Arinowi. Mogłoby się wydawać, że to dosyć oklepany pomysł na wątek miłosny... Są to jednak tylko pozory, ponieważ autorka stworzyła powieść wyróżniającą się i naprawdę porywającą. Nie kłamie opis z okładki, że to pierwszy tom emocjonującej trylogii. Serdecznie polecam wszystkim lubiącym te klimaty! Szukacie emocjonującej, porywającej książki? Jeśli tak to "Pojedynek" jest książką dla Was.

Za możliwość przeczytanie książki "Pojedynek" serdecznie dziękuję Wydawnictwu Feeria!

5 komentarzy:

 1. Gdzieś już czytałam recenzję tej książki i wydała mi się zachęcająca. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurcze, może się skuszę na ten tytuł. Ale na razie mam co czytać :/
  Szczęśliwego Nowego Roku! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wciąż czytam pozytywy na temat tej serii i nie mogę przeżyć, że mnie omija! Muszę w końcu coś ze sobą zrobić i zabrać się za lekturę, bo już nie wytrzymam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od zobaczenia zapowiedzi mocno mnie kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka zbiera bardzo pozytywne recenzje. Trzeba będzie w końcu ją dorwać :)

  OdpowiedzUsuń