stycznia 27, 2021

(722) Księga o Niewidzialnym

Tytuł: Księga o Niewidzialnym
Autor: Eric - Emmanuel Schmitt
Wydawnictwo Znak
Stron 368

Eric-Emmanuel Schmitt jest pisarzem, którego prozę uwielbiam od czasów gimnazjum, czyli od lektury szkolnej, jaką była wtedy książka Oskar i pani Róża... zresztą w 2014 roku Wam o tym literackim spotkaniu już opowiadałam. "Księga o Niewidzialnym" to zbiór pięciu powieści Schmitta. W jego skład wchodzą następujące pozycje: buddyjska baśń Milarepa, Pan Ibrahim i kwiaty Koranu, Oskar i pani Róża, Dziecko Noego oraz Zapasy z życiem. Przed lektura tego zbioru znane były mi już powieści Sekta egoistów, Dziecko Noego, Ewangelia według Piłata, Małe zbrodnie małżeńskie, Oskar i pani Róża oraz zbiór opowiadań Historie miłosne... można więc powiedzieć, że co nieco z twórczości Schmitta już przeczytałam. Sięgając po "Księgę o Niewidzialnym" wiedziałam, że się nie zawiodę, że ten zbiór przyniesie mi pewne ukojenie, poczucie nadziei i uśmiech. Tak właśnie było. Eric-Emmanuel Schmitt otula swoją prozą i daje nadzieję. W sposób niezwykle wrażliwy i delikatny opowiada o miłości, życiu, śmierci i przyjaźni. 

Nie chciałabym Wam dzisiaj streszczać treści tych poszczególnych powieści, zarysuję jedynie tematy jakie poruszają i emocje jakie we mnie wzbudziły. Nadmienię również, że wszystkie je czyta się ekspresowo, ma się poczucie zamkniętej i dopracowanej całości. Czytanie bez wątpienia ułatwia także zastosowanie większej niż standardowo czcionki. To nie jest tak, że ten zbiór zachwycił mnie stuprocentowo, ponieważ jeden z tych utworów dość mocno mnie rozczarował... jednak pozostałe cztery na stałe uplasowały się w moim czytelniczym serduszku. 

"Moja mała siostrzyczko, ci, których przepełniają pragnienia i zwyczajne urazy, nie mogą niczego uczynić dla bliźnich. Nie robią też niczego pożytecznego dla samych siebie. To tak, jakby człowiek porwany przez potok usiłował ratować innych."

"Milarepa", Eric - Emmanuel Schmitt

Otwierająca zbiór buddyjska baśń Milarepa nie znalazła miejsca w mojej czytelniczej czołówce. To opowieść o dziecku z dobrego domu, któremu niczemu nie brakowało i które szczerze wyraziło żal z powodu straty drugiej osoby. Uczyniło to jednak w sposób tak przejmujący, że uświadomiło drugiemu człowiekowi całą nędzę jego położenia i pokazało, że powinien czuć się nieszczęśliwym... tym samym sprowadziło na niego nieszczęście i zło. To zło znalazło w końcu odzwierciedlenie także w tym, niewinnym z początku, tytułowym bohaterze. Milarepa jest opowieścią na bazie buddyjskiej baśni i życiorysu legendarnego Milarepy żyjącego w XI wieku. Płynie z niej refleksja dotycząca tego, że bardzo łatwo jest czynić zło - dużo trudniej jest to uczynione zło przekuć w dobro. Po jej lekturze chciałoby się zakrzyknąć "zło dobrem zwyciężaj, a bliźniemu wybaczaj". Bardzo pozytywne w niej jest to, że pozwala zaznajomić się z historią życia jednego z najpopularniejszych joginów tybetańskich, ale na tle pozostałych powieści znajdujących się w tym zbiorze... wypada moim zdaniem fabularnie najsłabiej, choć nie jest to wina Erica - Emmanuela Schmitta, a po prostu kwestia specyfiki tej historii. Jest to także jedyna historia, której lektura - prawdopodobnie przez swoją baśniowość - nieco mi się dłużyła. 

"Na tym polega luksus [...] niczego na wystawie, niczego w sklepie, wszystko w cenie"

"Pan Ibrahim i kwiaty Koranu"

Pan Ibrahim i kwiaty Koranu to z kolei opowieść o jedenastoletnim zagubionym chłopcu, który chodzi na dziwki, kradnie, jest zaniedbywany przez ojca i choć już dawno zerwał ze światem dzieciństwa - nie potrafi odnaleźć się również w tej pozornej dorosłości. Na jego drodze pojawia się jednak pan Ibrahim, który otacza go opieką i wyrozumiałością, a jednocześnie uczy go świata i pozwala wyzbyć się goryczy i złości. Pokazuje chłopcu między innymi jak wiele może zdziałać zwykły uśmiech. Posiada niesamowitą przenikliwość i mądrość, którą ujmuje niepokornego chłopca i przekonuje, że tak naprawdę posiadamy ogromny wpływ na to jak wygląda nasze życie... i często możemy sprawić, że będziemy szczęśliwsi. W tej niewiele ponad sześćdziesięciostronnicowej opowieści ujęli mnie bohaterowie, ich rozmowy, jej klimat... nie zabrakło wzruszeń, uśmiechów i celnych myśli dotyczących uśmiechu, pragnienia miłości, szczęścia, wiary i bogactwa - różnorodnie rozumianego. Wspaniała historia i jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam ją poznać... obejrzę także na pewno jej ekranizację. 

"[...] próbo­wałem tłumaczyć rodzi­com, że życie to ta­ki dziw­ny pre­zent. Na początku się je prze­cenia: sądzi się, że dos­tało się życie wie­czne. Po­tem się go nie do­cenia, uważa się, że jest do chrza­nu, za krótkie, chciałoby się niemal je od­rzu­cić. W końcu ko­jarzy się, że to nie był prezent, ale je­dynie pożyczka. I próbu­je się na nie zasłużyć."

"Oskar i pani Róża"

Oskar i pani Róża to zdecydowanie najpopularniejsza historia stworzona przez Schmitta. Główny m bohaterem jest dziesięcioletni Oskar, który leży w szpitalu i nie wierzy ani w bajki, ani w to, że będzie jeszcze długo żył - że przed nim całe życie. Niedługo umrze i doskonale zdaje sobie z tego sprawę. To opowieść dotykająca tematu śmierci, wiary i nadziei. W tym utworze Schmitt przypomina jak kruche jest życie, że nic nie trwa wiecznie, że warto doceniać dar jakim jest życie i czerpać z niego pełnymi garściami... nawet w chwilach, gdy nie wszystko układa się po naszej myśli. Piękna płynie nauka z tej swoistej przypowieści -  nie tylko nauka dotycząca zmagania się z chorobą, zbliżającą się śmiercią, ale także ta dotycząca wiary i przyjaźni. Ponadto historia Oskara przypomina jak inteligentne są dzieci... 

"Religia nie jest ani prawdziwa, ani fałszywa, proponuje tylko pewien sposób życia."

"Dziecko Noego"

Jedną z moich najukochańszych opowieści Schmitta jest Dziecko Noego, której akcja rozgrywa się w okupowanej przez Niemców Belgii. Katolicki ksiądz ukrywa żydowskiego chłopca w prowadzonym przez siebie ośrodku, a więź, która zostaje wytworzona między ojcem Pons a Josephem bardzo wyraźnie wpływa na dorosłe życie chłopca. Dziecko Noego jest wspaniałą opowieścią o różnicach kulturowych i religijnych, a co za tym idzie dziełem o potrzebie tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. To absolutnie wyjątkowa pozycja pośród tych poruszających temat holokaustu, ponieważ nie niesie za sobą tak ciężkiego ładunku emocjonalnego jak inne powieści poruszające ten temat. Holokaust jest tutaj jedynie tłem wydarzeń dotykających przede wszystkim tolerancji, przyjaźni, dzieciństwa, w którym pojawiają się emocje... np. względem rodziców, których możemy się wstydzić, ale które są... jak pokazuje Schmitt czymś zupełnie naturalnym. Dla mnie Dziecko Noego jest powieścią absolutnie wyjątkową, pokrzepiającą, a przez to magiczną. 

"- (...) Celem nie jest koniec drogi, tylko posuwanie się naprzód.

- Właśnie nie chcę triumfować, chcę żyć.

- Jasne. Życie nie jest ani grą, ani meczem, bo gdyby tak było, byliby tacy, co wygrali."

"Zapasy z życiem"

Zapasy z życiem, czyli ostatnia opowieść z tego zbioru, to historia Juna, zbuntowanego nastolatka, żyjącego na ulicach Tokio, który nie chce mówić o swojej rodzinie. Pewnego dnia na jego drodze staje mistrz sumo, który postanawia zrobić z niego adepta tej dyscypliny... mimo, że Jun absolutnie nie wpisuje się wagowo w chociażby najniższą kategorię. Co więcej... ma problem z przytyciem. Okazuje się, że blokada znajduje się w jego umyśle. Rozmowy z mistrzem sprawiają jednak, że powoli zaczyna wyciągać na wierzch bolesne doświadczenia z dzieciństwa, przepracowywać swego rodzaju traumy. Co za tym idzie - ma szansę odkryć w sobie odwagę, siłę, wrażliwość i inteligencję, o której wcześniej nie miał pojęcia. Historia Juna to opowieść o wygrzebywaniu się z niepewności, o dążeniu do wielkości i poszukiwaniach własnego miejsca w życiu. Wzrusza, daje nadzieję i inspiruje. 

"Księga o Niewidzialnym" to absolutnie wyjątkowy i wspaniały zbiór powieści Schmitta. Nie brakuje w nim odrobiny filozofii, zagadnień dotyczących wiary, buddyzmu, poszukiwaniu własnej drogi. To jednak w większość przede wszystkim opowieści o młodych ludziach, którzy szukają swojego miejsca w świecie, poznają czy jest przyjaźń, miłość, dojrzałość, a przez konfrontacje z dorosłymi poznają życiowe prawdy i otrzymują drogowskazy, które pozwalają im dalej funkcjonować w sposób pełniejszy, dający więcej nadziei i szczęścia. Eric - Emmanuel Schmitt pisze w lekki sposób, który pozwala czytelnikowi bardzo szybko i łatwo wciągnąć w opowiadaną przez niego historię. Jednocześnie wszystkie one stanowią zamkniętą całość i nie pozostawiają niedosytu - są pełne - pełne nie tylko fabularnie, ale również pełne wrażliwości, miłości, przyjaźni i nadziei. Proza Schmitta pokrzepia, zarówno młodszych jak i starszych czytelników. 

Moja ocena ogólna zbioru: 8+/10 Rewelacyjna z plusem!

21 komentarzy:

 1. Schmitta książki mam dopiero w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze okazji przeczytać tego zbioru opowiadań.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach sięgnąć po ten zbiór, zwłaszcza że kusi mnie proza Schmitta. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli wpadnie w moje ręce, to chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawił mnie ten zbiór opowiadań, więc myślę, że go przeczytam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie powiem, zachęciła mnie recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem bardzo ciekawa twórczości Schmitta. Może więc zacznę od tego zbioru opowiadań. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam okazje czytać książkę tego autora - "Dziennik utraconej miłości" gdyż córka jest fanatyczną rożnych książek. świetnie się czytało wiec postaram się zapolować na Twój tytuł :))

  OdpowiedzUsuń
 9. Autora nigdy nie miałam w planach, ale zaciekawiłaś mnie jego stylem. Dzięki tej recenzji może przeczytam tą i inną jego książkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Oskar i pani Róża była chyba jedyną moją przeczytaną lekturą autora. Teraz chętnie poznałabym pozostałe pozycje ze zbioru.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tytuł zapamiętam i mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać. Dziękuję za recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 12. One of the best B3 bomber jacket men . we make leather jackets on the bases of the requirements of the customer. we make leather jackets with the best quality and design. visit to our website to get the best leather jacket quality

  OdpowiedzUsuń
 13. As per Pilate , Little Marriage Crimes ,Oskar and Pani Róża and an assortment of brief tales Love Stories ... so I can say that I have effectively perused a portion of Schmitt's works. Going after the "Book of the Invisible" I realized that I would not be baffled, that this assortment would present to me some help, a feeling of trust and a grin .

  OdpowiedzUsuń
 14. Today I might not want to sum up the substance of these singular books for you, I will just framework the subjects they move and the feelings they evoked in me. I will likewise specify that you can peruse them all rapidly, you have a sensation of a shut and refined entire .

  OdpowiedzUsuń
 15. Unquestionably, it will follow every one of the prerequisites. When choosing to appoint your compose my exposition solicitation to us, you will have a great deal of exceptional advantages like a wide selection of Dissertation Online experts, help with altering, editing, and top notch composition. The point of our organization is to make your life splendid and simple, while we're glad to do the tasks for you.

  OdpowiedzUsuń
 16. The most compelling thing that recognizes our organization from others is our group of master paper authors. We're pleased with our experts who have remarkable information in various branches of knowledge just as an undeniable degree of capability in english. We enlist exposition scholars who hold expert and ph.D. Degrees in different regions. Each individual from our do my assignment for me uk online writers' group has a full comprehension of formal composing styles and exploration paper structure. With the essay administration, it's feasible to pick a specialist all alone.

  OdpowiedzUsuń
 17. We furnish our customers with full data about creators like their schooling, degree, clients' surveys, and the quantity of Pay Someone To Write A Research Paper works finished. You can find support from our specialists whenever, so don't spare a moment and use our administrations to accomplish advantageous outcomes straightaway.

  OdpowiedzUsuń
 18. when I am going to travel I like to read a story. Sometimes I like to read the story online, but mostly I face a data connection problem and have no solution. then my friend tells me about NordVPN Review this website, they provide, the fastest connection and secure no one can know what do you online. it's easy to use and available more features.

  OdpowiedzUsuń
 19. Trust Ramma Edmonton foundation repair for reliable and efficient foundation repair services in the Edmonton area.

  OdpowiedzUsuń
 20. Cabo San Lucas Villas, your gateway to luxury and relaxation, offers exquisite accommodations at playa mariposa resort cabo. Immerse yourself in the beauty of Cabo San Lucas while staying in our premier villas, ensuring a memorable escape by the sea.

  OdpowiedzUsuń
 21. CMOLDS is a renowned mobile app development company in dubai, specializing in crafting bespoke digital solutions that elevate businesses to new heights. With a dedicated team of experts, we deliver cutting-edge mobile applications tailored to meet your specific requirements and exceed your expectations. Trust CMOLDS to turn your app ideas into reality and drive success in the competitive digital landscape.

  OdpowiedzUsuń