września 24, 2012

(196) Dotyk Julii

Tytuł: Dotyk Julii
Autor: Tahereh Mafi
Wydawnictwo Otwarte
Stron 336
Opis Wydawnictwa :

„Nie możesz mnie dotknąć – szepczę.
Kłamię – oto, czego mu nie mówię.
Możesz mnie dotknąć – oto, czego nigdy nie powiem.
Proszę, dotknij mnie – oto, co chcę powiedzieć”.

Nikt nie wie, dlaczego dotyk Julii zabija.
Bezwzględni przywódcy Komitetu Odnowy chcą wykorzystać moc dziewczyny, aby zawładnąć światem. Julia jednak po raz pierwszy w życiu się buntuje. Zaczyna walczyć, bo u jej boku staje ktoś, kogo kocha.

Zostałam przeklęta
Mam niezwykły dar

Jestem potworem
Mam nadludzką moc

Mój dotyk zabija
Mój dotyk to moja siła

Jestem narzędziem zniszczenia
Będę walczyć o miłość

„Uzależniająca, pełna napięcia i niezwykle zmysłowa. Chciałabym tak pisać. Po prostu nie możesz się oderwać od lektury”.
Lauren Kate, autorka „Upadłych”

Moja recenzja: 
"Dotyk Julii" to długo oczekiwany w Polsce debiut muzułmanki Tahereh Mafi. Autorka tej książki jest młodziutka - ma jedynie 24 lata. Z jednej strony bałam się lektury tej książki, ponieważ czytałam o niej różne opinie. Jednak z drugiej strony czułam nieodpartą chęć, żeby ją przeczytać. Przeczytałam ją i nie żałuję. Była to bardzo dobra decyzja. "Dotyk Julii" to książka pełna akcji i zwrotów akcji z delikatnym wątkiem miłosnym.

Julia ma 17 lat i od 3 lat jest uwięziona w zakładzie zamkniętym. Zupełnie sama, w jednej celi, z jednym oknem. Jednak to zmienia się kiedy do jej celi przybywa współwięzień - Adam. Od tego czasu nie jest już sama i ma dla kogo i dla czego walczyć o swoje życie. Jej życie nabiera nowych barw. Życie dziewczyny nie jest i nigdy nie było usłane różami i chyba szybko to się nie zmieni, w końcu Julia żyje w trudnych czasach.

Dziewczyna posiada niezwykłą umiejętność, ale nikt nie wie czy to prawdziwy dar czy przekleństwo? Ale to jedynie czyny dziewczyny mogą to rozsądzić. Dotyk Julii jest niebezpieczny, może nawet zabić. Jest tak odkąd tylko dziewczyna pamięta, to właśnie dlatego została zamknięta w pewnego rodzaju więzieniu. Julia nie chce nikogo krzywdzić, ale nie może nic na to poradzić. Taka już po prostu jest.

Postać Julii jest momentami dziecinna i zlękniona. Wydaje mi się jednak, że był to zamierzony efekt autorki. Julia miała trudne życie, a autorka tej powieści zrobiła z niej postać bardzo emocjonalną, która nie boi się mówić o swoich prawdziwych uczuciach. Myśli dziewczyny są chaotyczne, przez co momentami cała książka się taka stawała. Przez głowę Julii przewijają się miliony myśli, jedne mądrzejsze, a drugie głupsze....

Adam to druga bardzo ważna postać w tej książce. Można by powiedzieć, że prowadzi podwójne życie. Jest osobą tajemniczą i pełną zagadek. Jednak coś go cięgnie do Julii, ale co to jest? Czy prawda o dziewczynie tego nie zmieni? Czas pokaże...

Akcja hm... jest z pewnością intrygująca i szybka. Zaczyna się już od pierwszych stron książki, więc nie musiałam długo czekać na rozwój wydarzeń, zdecydowanie jest to plus tej książki ;) Autorka starała się jak najbardziej przybliżyć nam uczucia bohaterów. Nie bawiła się w długie opisy krajobrazów i nie ma w tej książce tak naprawdę "spokojnej" strony. Co chwilę coś się dzieje. Tahereh Mafi nie daje czytelnikowi nawet chwili wytchnienia.

Język autorki jest prosty i nie skomplikowany. Jednak trzeba przyznać, że momentami w książce panuje chaos, przez co niektóre strony musiałam przeczytać dwa razy. Rzeczą charakterystyczną dla tej książki jest to, że niektóre zdania - wyrazy są przekreślone. To w moim przypadku także trochę utrudniało mi czytanie. Ponieważ ja mam zakodowane w głowie, że rzecz przekreślona ,jest rzeczą nieważną, nieistotną. Jednak tu te rzeczy przekreślone także należy czytać.

"Dotyk Julii" to książka opowiadająca o pięknej miłości, przyjaźni i pokonywaniu własnych lęków. Pokazuje, że nie powinno się oceniać książki po okładce. Nie wszystko jest takie jakim się nam wydaje na pierwszy rzut oka. Każdy człowiek powinien dostać szansę na pokazanie jakim jest się człowiekiem w głębi duszy. W końcu to nie wygląd i nie nasze umiejętności pokazują jakimi jesteśmy ludźmi, tylko nasze czyny.

Polecam tą książkę fanom powieści fantastycznych z nutką romansu. Nie mogę się już doczekać następnych części tej serii. W tej części nie ukrywam, że autorka skupiła się na wątku miłosnym, jednak nie brakowało także akcji. Uważam, że każdy w tej książce dostrzeże coś dla siebie.

Zaprezentowałam Wam okładki wydań, które podobają mi się najbardziej. Jednak polska nad nimi góruje :)

Moja ocena: 8-/10 Rewelacyjna z minusem!

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Otwarte!

27 komentarzy:

 1. A się namnożyło ostatnio tych recenzji "Dotyku Julii" ;) Książka już na mnie czeka na półce. Nie wiem kiedy się za nią wezmę, ale liczę, że jeszcze w tym tygodniu się uda ;) A Polska okładka rzeczywiście najładniejsza ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. zaciekawiła mnie Twoja recenzja, na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chcę przeczytać:) wydaje mi się że coś jest nie tak z 3 obrazkiem, ponieważ Córka Żywiołu ma tą sama okładkę.
  Link do porównania http://mylittlelibrary-gumciobook.blogspot.com/2011/12/corka-zywiou-leigh-fallon.html

  chyba ta sama? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Być może nie jestem wielką fanką powieści fantastycznych z nutką romansu, ale bardzo mnie ta książka zaciekawiła i z chęcią ją w niedługim czasie przeczytam. Zrobiło się o niej zresztą głośno od czasu premiery i właściwie zainteresowanie nią nie słabnie, co znaczy, że rzeczywiście warto poświęcić jej czas.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś ostatnio posypały się recenzje tej książki... Mi ososbiście bardzo się podobała, niesamowity pomysł na książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. to kolejna książka, którą obiecuję sobie, że przeczytam, choć nie mam pojęcia, kiedy to nastąpi :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam i bardzo mi się spodobała ;) Zapraszam na konkurs, do wygrania najnowsza książka Pani Marty Obuch : http://book-and-cooking.blogspot.com/2012/09/zabojczy-placek-dla-niewiernego.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Nieee, ta książka to koszmar, nie rozumiem zupełnie, jak komuś może się tak bardzo podobać...

  OdpowiedzUsuń
 9. W sumie była to całkiem przyjemna ksiażka, a okładki są obłędne!

  OdpowiedzUsuń
 10. Twoja recenzja zaciekawiła mnie do tego stopnia, że chyba ją kupię (książkę) jednak słabym punktem jak piszesz jest język, co może być minusem, no ale nie będę wiedział, dopóki nie sprawdzę, tymczasem zapraszam do mnie na nową recenzję, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chciałabym bardzo przeczytać tą książkę, lecz nigdzie nie mogę jej dostać (jedynie przez allegro ale z przesyłką kosztuje mnie to conajmniej 40 zł więc poczekam aż pojawi się w pobliskiej księgarnii. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. marzy mi się ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Spodobała mi się ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 14. Słyszałam już różne opinie, jestem sceptyczna, ale przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytałam i również bardzo mi się spoobała

  OdpowiedzUsuń
 16. No mnie się tak bardzo nie podobała ;) Uważam ją za przeciętną :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo chciałabym przeczytać tę ksiązkę, jednak czekam aż znajdę trochę więcej czasu by móc na spokojnie zagłębić się w tej historii.

  OdpowiedzUsuń
 18. Przeczytam ją... kiedyś na pewno xD

  Zostałaś OTAGOWANA *.* więcej tutaj - http://cassiemiedzyksiazkami.blogspot.com/2012/09/zostaam-otagowana-dd.html
  przeczytaj cały post ;d

  OdpowiedzUsuń
 19. W jak najbliższych planach :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam tę książkę w planach, choć tych raczej bardziej odległych. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawa książka, z chęcią bym do niej zajrzała :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja troszkę niżej ją oceniłam, ale ogólnie książka nie jest zła :D

  OdpowiedzUsuń
 23. Okładka mnie zauroczyła, fabuła również wydaje się dość interesująca. Z przyjemnością sięgnę po książkę gdy tylko przydaży się okazja.

  OdpowiedzUsuń
 24. Zapraszam na nowego bloga: http://lifebigour.blogspot.com/ ! :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Czytałam książkę "Dotyk Julii" i bardzo mi się podobała a okładka wprost przyciąga wzrok!
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń