grudnia 02, 2012

(219) Mały Książę

Tytuł: Mały Książę
Autor: Antoine de Saint-Exupéry
Wydawnictwo Muza
Stron 128
Opis Wydawnictwa: 
"A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Mały Książę, najpiękniejsza opowieść o poszukiwaniu przyjaźni, bliski jest sercu każdego czytelnika dzięki swojej nieprzemijającej mądrości. Od 1943 roku jest wydawany w milionach egzemplarzy na całym świecie.

Moja recenzja:
Po raz pierwszy z tą wspaniałą bajką zetknęłam się kilka lat temu, ale wtedy była dla mnie tylko dziwną bajką dla dzieci. Teraz kiedy przeczytałam ją ponownie odkryłam, a raczej zauważyłam to co tak naprawdę autor chciał przekazać czytelnikowi. "Mały Książę" to piękna opowieść pokazująca co jest w życiu najważniejsze. Dowiadujemy się tego wszystkiego za sprawą Małego Księcia. 

Pewnego dnia Pilot musiał awaryjnie lądować na pustyni Sahara. Zasnął znużony, oddalony kilometry od najbliższych ludzi. Został obudzony przez dziecko - Małego Księcia. Chłopiec prosił go, żeby narysował mu baranka. Był bardzo dziwny, a jak pilot się potem dowiedział pochodził z innej planety na której jego głównym zajęciem było wyrywanie pędów baobabów, które mogły rozsadzić jego małą planetę. 

Mały Książę opowiadał Pilotowi o wszystkim co go spotkało odkąd opuścił swoją planetę. Chłopiec poznał wiele osób, a każda go tak naprawdę czegoś nauczyła. Większość z tych osób była jednak egoistyczna i myślała tylko o sobie. Małemu Księciu się to nie podobało. Uważał bowiem, że każdy człowiek powinien robić coś dla drugiej osoby, a nie tylko dla siebie. 

Główny bohater książki był wyjątkowo mądrym dzieckiem. Chciał być jak najlepszym człowiekiem i miał własne zdanie. Potrafił wyciągać wnioski z każdego przeżycia. Jego przemyślenia były trafne i wyjątkowo dobrze oddawały naturę ludzką. Bez wątpienia autor stworzył bohatera mądrzejszego od większości dorosłych. Podsumowując Mały Książę był niezwykłym, wiernym bohaterem, gotowym oddać wszystko innym. 

"Mały Książę" to piękna historia pokazująca w obrazowy sposób co tak naprawdę jest najważniejsze. Wiedzieliście, że człowiek w tłumie może być czasami tak samotny jak wtedy kiedy jest sam na pustyni? Wątpię w to. Mały Książę to wiedział i chciał tego nauczyć innych. Miał wiele złotych myśli przez które tyle lat utrzymuje się jego popularność. 

Antoine de Saint-Exupéry stworzył niezwykłe dzieło, które opatrzył swoimi własnymi rysunkami. Jego książka daje wiele do myślenia. Wydawałoby się, że to bajka dla dzieci, ale to tak naprawdę bardzo trudna i smutna historia. To książka dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o życiu. Podsumowując: To wspaniałe, pouczające dzieło, którego długo nie zapomnę!

Moja ocena: 10/10 Arcydzieło!

17 komentarzy:

 1. czytałam. opowieść jest piękna: w kilkudziesięciu stronach (ogromnym drukiem w połączeniu z ogromną ilością obrazków!)są ukryte wszystkie najważniejsze życiowe mądrości.
  za parę miesięcy ponownie sięgnę po "Małego Księcia", bo będę go omawiać w szkole :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam ją jako lekturę i bardzo miło ją wspominam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy po raz pierwszy czytałam "Małego Księcia" zrobiłam to z obowiązku, ale później doceniłam tę historię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie przepadałam za "Małym Księciem". Owszem, rozumiem przesłanie i jak najbardziej doceniam, ale nie uważam, żeby dziecko - bo przecież styczność z tą książką mamy już jako dzieci i to bardziej z obowiązku niż z przyjemności - całkowicie pojęło przekaz. Ja nigdy nie lubiłam lektur, bo albo były nudne, albo ich nie rozumiałam, doceniłam je dopiero w szkole średniej i dopiero te potrafiłam docenić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tą książkę. W zupełności zgadzam się z Twoją opinią.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam jak miałam mniej lat i miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tę powiastkę można czytać wiele razy w życiu. I za każdym razem coś nowego znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mały Książe to arcydzieło - uwielbiam go! <3

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książeczka ciągle przede mną ;). Oby mnie nie rozczarowała!

  OdpowiedzUsuń
 10. To jedna z moich ulubionych książek z czasów wczesnej młodości :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszyscy chwalą i chwalą Małego Księcia, a ja, gdy czytałam w gimnazjum, uznałam go za durną lekturę. Znienawidziłam go tak bardzo, że do tej pory nie umiem się do niej przełamać.
  (Zaznaczam jednak że to był dość burzliwy okres, i nie mogłam znieść książek których nie potrafiłam zrozumieć :P )

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam tę książkę, choć spotkałam się z wieloma osobami, które nie mogą przez nią przebrnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Prze piękna opowieść:) Lubie bardzo tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 14. ,,Mały książę" to książka, która znać powinien każdy :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytałam ją kiedyś, jak byłam mała. Dla mnie była to zwykła bajeczka, ale ja ją kochałam! Niedawno, dla przypomnienia sobie dziecięcych lat, sięgnęłam po nią raz jeszcze i tu moje zaskoczenie ... Odkryłam mnóstwo znaczeń kryjących się za Pijakiem, Biznesmenem itp. i ogólnie zrozumiałam cały przekaz książki. Od tego czasu "Mały książę" plasuje się u mnie w czołówce ulubionych książek. W stu procentach zgadzam się z Twoją opinią :)
  Pozdrawiam i obserwuję.

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię Małego Księcia, każdy może go swobodnie interpretować, po swojemu odczytać. Książka krótka, bez jakiś górnolotnych słów, a jednak potrafi przekazać coś ważnego.

  OdpowiedzUsuń