listopada 09, 2017

(667) Szkoła filmowa. Rozmowy.

Tytuł: Szkoła filmowa. Rozmowy.
Autor: Kinga Burzyńska
Wydawnictwo W.A.B.
Stron 304

Opis wydawcy:
"Szkoła filmowa" to zapis pasjonujących wywiadów, przeprowadzonych przez Kingę Burzyńską z najwybitniejszymi polskimi aktorkami i aktorami różnych pokoleń, m. in. Anną Dymną, Agatą Kuleszą, Andrzejem Grabowskim, Maciejem Stuhrem, Tomaszem Kotem. Artyści opowiadają o początkach swojej kariery: egzaminach do szkoły aktorskiej, scenicznym i filmowym debiucie, metodach pracy, a także o drodze, jaką przeszli od tamtych czasów do chwili obecnej. Szkoła filmowa to wielogłosowa opowieść o trudnym i fascynującym aktorskim rzemiośle, o jego codzienności i jego magii.


Moja ocena: 
Kinga Burzyńska rozmawia, wypytuje i zaskakuje swoją wiedzą na temat "przepytywanych" osób. One same niejednokrotnie wykazują zaskoczenie... i opowiadają... o swoich aktorskich początkach, studiach aktorskich, wykładach, wykładowcach, kolegach ze studiów, egzaminach, słabych i mocnych stronach oraz wspomnieniach - tych z teatru i planu filmowego. To książka różnorodna przez wzgląd na dobór aktorów - dzięki niemu... każdy ma szansę znaleźć w tym zbiorze, wywiad z osobą, która go interesuje, w jakiś sposób inspiruje. Czy wiedzieliście np., że Marek Kondrat poznał Charliego Chaplina w toalecie? A Andrzej Grabowski jako Ferdek rozbawił Wiliama Defoe? A Maja Ostaszewska debiutowała u Stevena Spielberga? 

"Szkoła filmowa. Rozmowy" to spisane rozmowy, które autorka już wcześniej przeprowadziła z aktorami na potrzeby programu telewizyjnego. Książka została także wzbogacana o zdjęcia z niego... Wyjątkowo ważny w tym rozmowach jest fakt, że wypowiadający się autorzy mówią także o swoich słabościach. Szkoła Filmowa to w Polsce szkoła utożsamiana z elitarnością... miejscem, do którego nie jest łatwo się dostać - nie było to także łatwe dla rozmówców Kingi Burzyńska. To ludzie z krwi i kości, którym udało się osiągnąć wymierzone cele, którzy jednak cały czas się rozwijają, ale nim zdobyli pierwsze role, nagrody, wyrazy uznania... musieli pokonywać słabości, zdawać trudne egzaminy z aktorstwa i z życia. 

Książkę Burzyńskiej czyta się lekko i szybko... to ogromny zbiór anegdot, ale także refleksji dotyczących aktorstwa, gry w teatrze, filmowych doświadczeń. Pokazuje, że życie aktorów nie jest usłane różami, ale jak każdy zawód - przy nakładzie odpowiednio dużej motywacji i samozaparcia może przynieść bardzo dużo satysfakcji i samozadowolenia. Kinga Burzyńska zaprezentowała bardzo dobry warsztat pisarskich, swoich pytań nie opiera na tanich sensacjach, a na historiach... usłyszanych np. od wykładowców wspomnianych aktorów. To nie kolejny magiel, sensacyjna historia i wywiady, których autorka pragnie wejść aktorom do łóżka i portfela... to historia o aktorstwie, rozmowa o fascynującym zawodzie i jego tajnikach - sposobach przygotowywania się do egzaminów, roli i doświadczeniach. Bardzo ciekawa pozycja dla przyszłych adeptów aktorstwa, miłośników polskiego kina i inspirujących historii. 

Moja ocena: 7+/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz