kwietnia 08, 2011

(9) Szkoła, miłość i inne diety

Tytuł: Szkoła miłość i inne diety
Tytuł oryginału: Fat cat
Autor: Robin Brande
Przełożyła: Joanna Dziubińska
Okładka: Olga Reszelska
Wydawnictwo Otwarte
Strony: 336
Napisane na odwrocie:

Cat (herine) Locke
Badawcze koło naukowe
Tytuł projektu: Szkoła, miłość i inne diety
Założenie:
Cat jest bystra, przebojowa i zabawna. Ale nie jest szczupła. To się jednak zmienia, kiedy dziewczyna realizuje naukowy projekt "powrót do prehistorii".
Metoda
A. Zasady:
1. Zero przetworzonej żywności- tylko produkty naturalne i ekologiczne.
2. Całkowity szlaban na RTV, AGD i środki transportu, długie spacery i samodzielne gotowanie.
3. Zakaz rozmów z Mattem- to największy wróg i rywal.
B. Wyjątki
1. Niespodziewane zaproszenie na randkę- dozwolony makijaż i nowe ciuchy ( zakupy w galerii handlowej)
2. Sprawy sercowe- w wypadku komplikacji możliwa pomoc najlepszej przyjaciółki.
Przewidywalny rezultat:
Mniej kilogramów, więcej energii i pierwsze miejsce w konkursie naukowym.
Przewidywalne zagrożenia:
Można zakochać się na zabój.

Promotor:
Robin Brade- amerykańska autorki powieści dla nastolatków, która dla pisania porzuciła karierę prawniczą. Jest weganką, ćwiczy jogę i uwielbia chodzić po górach.

Książka opowiada historię Catherine Locke, siedemnastoletniej dziewczyny. Pewnego dnia na badawczym kole naukowym, dostają za zadanie przygotowanie prezentacji na konkurs związanej z wylosowanym zdjęciem. Konkurs jest obowiązkowy, a Cat chce pokonać swojego największego wroga, którym jest Mat. Głównej bohaterce natrafia się zdjęcie pokazujące ludzi pierwotnych. Postanawia przeprowadzić badania na samej sobie, pod kierunkiem, życia tak jak żyli ludzie pierworodni.  Dzięki temu z nie najchudszej, nieatrakcyjnej dziewczyny, staje się szczupłą, piękną nastolatką, za którą oglądają się chłopacy. A to wszystko dzięki odrzuceniu ze swojego jadłospisu fastwoodów, i robienie sobie codziennie spacerów. Tylko już nie jest tak łatwo jej sobie poradzić ze sprawami sercowymi.

Nie wiedziałam szczerze mówiąc czego mam się po tej książce spodziewać, ale okazała się bardzo wciągająca. Jest to książka typowo dla nastolatki.

Postać Cat bardzo mnie zaciekawiła, z początku odniosłam wrażenie, że jest to zakompleksiona w końcu z powodu swojej tęższej budowy zrezygnowała, ze swojej pasji, z pływania. Pracuje, uczy się i jeszcze gotuje obiady rodzinie, jest bardzo zorganizowana na wszystko potrafi znaleźć czas. Postanawia przestać jeść batoniki, słodkości, pić colę, oglądać telewizję, słuchać muzyki i wiele, wiele innych, a wszystko dla konkursu, ale w końcu wychodzi jej to tylko na dobre. Nie dowiadujemy się od razu dlaczego Cat zerwała kontakty z Mattem, ze swoim najlepszym przyjacielem, z tego też powodu tak trudno mi się było od tej książki oderwać, ponieważ chciałam poznać prawdę. Jej najlepszą przyjaciółka jest Amanda, która była świadkiem sytuacji, w której Cat postanowiła zerwać kontakty z Mattem, lecz chociaż to zrobiła to i tak ciągle do niego coś czuła. Amanda uwielbia pisać wiersze i ma prawdziwy talent. Cat z Mattem przyjaźnili się przez wiele lat byli nie rozłączni, lecz tego co się stało, dowiadujemy się prawie na samym końcu.


Jest jedna rzecz, która mi się nie podoba, Peter jej młodszy brat, jest uczniem piątej klasy szkoły podstawowej, lecz przez autorkę jest tak opisywany jakby był uczniem trzeciej klasy, a nie piątej, tak samo jest z Mattem kiedy tłumaczy się przed Cat, mówił jej, że jak byli w pierwszej klasie gimnazjum to był dzieciakiem. Sama jestem uczennicą piątej klasy, a moi rówieśnicy nie zachowują się jak dzieci, ale może tak nas postrzegają dorośli. Jednak książka właśnie na tym traci jeden punkt, przynajmniej dla mnie.

Okładka bardzo mi się podoba, jest kolorowa i optymistyczna.

Książka pokazuje, że jeśli chcemy coś w sobie zmienić, to możemy to osiągnąć tylko musimy mieć w sobie wystarczającą ilość samozaparcia.

Moja ocena to: 9/10
Serdecznie polecam!Książkę otrzymałam i zrecenzowałam dla:

7 komentarzy:

 1. Nie przepadam za tego typu książkami. Są dla mnie zbyt szablonowe. Jednak możliwe, że sięgnę po to dzieło dla zabicia czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od momentu, gdy ta książka pojawiła się w zapowiedziach, mam ją na oku ;) Coś mnie do niej ciągnie, a po Twojej recenzji jeszcze bardziej ;)

  Dziękuję za komentarz u mnie :) Dodałam Cię do linków ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. mnie tez ciągnie to przeczytania tej książki ;)
  nawet fajna tylko wydaje mi się trochę banalna i głupia ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się ze książka jest bardzo fajna , i właśnie zamówiłam ją na KDC , nie mogę się doczekać kiedy ja przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. rewelacyjna, bardzo polecam.;)

  OdpowiedzUsuń
 6. PRZECZYTAŁAM I NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAĆ NOWYCH KSIĄŻEK TEGO AUTORA

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie skończyłam czytać i też napisałam recenzję. Cóż, dla mnie to jedynie lekka niewymagająca myślenia powieść dla młodzieży o ciekawej tematyce, nic więcej :)

  OdpowiedzUsuń