grudnia 12, 2011

(97) Powiastki Beatrix Potter

Tytuł: Powiastki Beatrix Potter
Autor: Beatrix Potter
Wydawnictwo Wilga
Stron 400
Opis:
To luksusowe wydanie zawiera wszystkie utwo­ry Beatrix Potter - dwadzieścia trzy powiastki oraz wiersze o przygodach Piotrusia Królika i innych zwierzątek. Przedstawia młodym czytel­nikom teksty kompletne i zgodne z wersją oryginalną, a także oryginalne ilustracje, zarówno kolorowe, jak i czarno-białe.
Powiastki ułożono w porządku, w jakim publiko­wano je po raz pierwszy, aby można je było prze­czytać we właściwej kolejności. Chociaż każda historyjka jest samodzielna, kilka się łączy ze sobą dzięki postaciom i opisywanym wydarzeniom.
Powiastki Beatrix Potter często wiązały się z kon­kretnymi miejscami, osobami bądź zwierzętami, więc każdy utwór poprzedzono krótkim wprowa­dzeniem, przedstawiającym jego genezę.
Ten ekskluzywny tom zawiera również cztery inne utwory Beatrix Potter, które z różnych powodów nie ukazały się drukiem za jej życia, ale pokazu­ją nowe oblicza jej talentu jako ilustratorki i autor­ki opowiadań.
Świat Beatrix Potter, przedstawiony w tej książce w pełnym ujęciu, jawi się młodym czytelnikom przed oczami tak jak wtedy, gdy go stworzono, przed ponad stu laty.

Moja recenzja:
Powiastki Bearix Potter kojarzyłam z bajek, szczególnie opowieść o Króliczku Piotrusiu. Niestety jeszcze nigdy nie spotkałam się z nimi w formie papierowej aż do teraz :) I nie żałuję, na długo to spotkanie pozostanie w mojej pamięci i napewno jeszcze nie raz będę chciała je przeżyć z niektóymi powiastkami.

Wiecie co jest najpiękniejsze w tych powiastkach?  Że każda ma swój morał. Każda czegoś uczy, a zarazem bardzo przyjemnie je się czyta. Beatrix Potter przybliża nam świat zwierząt i roślin, osiągnęła to co chciała. A do tego znajdują się w tej książce piękne ilustracje, także w jej wykonaniu. Znajduje się w niej ponad 20 opowiastek i kilka jeszcze niepublikowanych utworów.

Poznajemy wspaniałych bohaterów króliczki, myszki i nie tylko. A do tego przed każdą powiastką znajduje się geneza, dowiadujemy się z niej naprzykład w jakich okolicznościach Beatrix Potter napisała daną historyjkę. Postacie zwierzątek są niezwykłe, sympatyczne. Dzieci dzięki nim mogą  nauczyć się jak nie należy postępować, a jak tak.


W tej książce są naprawdę super ilustracje. Nie myślałam, że jakieś opowiastki mogą na mnie wywołać takie wrażenie. Po prostu świeny pomysł na prezent Bożonarodzeniowi, choć ja osobiście swojego egzemplarza nigdy w życiu bym nie wydała. Na lata pozostanie w mojej biblioteczce :)

Śliczna okładka, jest bajkowa :)

Moja ocena: 10/10

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Wilga!

5 komentarzy:

 1. Piękne ilustracje o których wspominasz one mnie przekonują do sięgnięcia po ,,Powiastki Beatrix Potter'' , dlatego zapisuje tę pozycje do listy czytelniczych życzeń.

  OdpowiedzUsuń
 2. Po takiej recenzji muszę koniecznie po nią sięgnąć;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedawno czytałam te powiastki i również mi się podobały, mało tego, jest to pięknie oprawiona książka, w sam raz na cudny prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może być ciekawe, chętnie przeczytam by sama się przekonać czy i mi się spodobają:)

  OdpowiedzUsuń