sierpnia 04, 2016

(522) Czytelniczy kącik malucha: Moje książeczki. Księga druga.

źródło: nk.com.pl
Tytuł: Moje książeczki. Księga druga.
Autorzy: Bahdaj & Janczarski & Januszewska & Kruger & Krzemieniecka & Kucharski & Tuwim
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Stron 240

"Ponieważ jednak ta bajka zdarzyła się naprawdę, nie zastanawiajmy się nad tym. Zresztą bajka zawsze się kończy, a przyjaźń nasza przecież będzie trwać długo, dłużej niż bajka."

Czesław Janczarski, "Tygrys o Złotym Sercu"

Są takie polskie bajki (mam tu na myśli "bajki" w znaczeniu potocznym), które weszły już do kanonu literatury dziecięcej. "Zaczarowana zagroda", "Szewczyk dratewka" i wiele, wiele innych... istnieją po prostu takie historie, które czytały dzieci trzydzieści lat temu i, które czytają dzieci dzisiaj. Rozwijają wyobraźnię, uczą, uwrażliwiają... "Moje książeczki. Księga druga" to właśnie zbiór mądrych opowieści dla małych czytelników. Do czytania przez mamę, babcię, innego członka rodziny lub przez same dziecko. Satysfakcja gwarantowana, bo mama sobie czytaną historię przypomni, a dziecko ją pozna i w wielu przypadkach po prostu się nią zachwyci. 

"Moje książeczki. Księga druga" to zbiór siedmiu klasycznych opowieści dla dzieci. Bez wróżek, pokemonów i innych dziwnych stworzeń. Niestety są to powieści coraz mniej znane, bo rodzice także wybierając w księgarni książeczkę dla dziecka, stawiają na te współcześniejsze, a co za tym idzie aktualniejsze. Jednak to te klasyczne najbardziej poruszają wyobraźnię dziecka, zabierają do innego świata i pokazują, że nawet tygrys może mieć złote serce... Uczą nie najnowszych technologii, nie obsługi telefonu, a tolerancji, przyjaźni i miłości. 


źródło: bullerbyn.com.pl
Druga część zbioru "Moje książeczki." zawiera opowieści "Tygrys o Złotym Sercy" Janczarskiego, "Wawa i jej pan" Kucharskiego, "Kot w butach" Januszewskiej, "O Jasiu kapeluszniku" Krzemienieckiej, "Pilot i ja" Bahdaja, "Apolejka i jej osiołek" Kruger i "Pampilio", które opracowała Irena Tuwim. Na szczęście należę do tego pokolenia, które takie historie jeszcze jako dzieci czytały. Ale czy współczesne pięciolatki znają te historie? Mam nadzieję! Są wspaniałe i nawet z punktu widzenia "dużej dziewczynki" mnie osobiście oczarowują. Wydawnictwo Nasza Księgarnia dosyć, że serwuje czytelnikom klasyczne historie... to jeszcze w klasycznej oprawie graficznej. I to może być pewien minus, bo choć rodzice i dziadkowie znają te historie właśnie z tymi ilustracjami to współczesne dziecko, wychowane w erze cyfrowej te ilustracje mogą z lekka odstraszać. Nie mniej ilustracje Boratyńskiego, Grabiańskiej, Konwickiej, Krajnik, Wikonia, Witwickiego, Witza przyciągają oko czytelnika – barwami, kreską... Reasumując: "Moje książeczki. Księga druga" to zbiór pięknych historii w równie pięknej oprawie graficznej. 

Moja ocena: brak. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz