maja 20, 2011

(22) Jan Paweł II W sercu świata

Tytuł: Jan Paweł II W sercu świata
Autor: Kardynał Angelo Comastri
Przelożył: o. Wiesław Szymon OP.
Wydawnictwo Esprit
Strony 157

Opis z tyłu:
Nieznane, wzruszające świadectwo włoskiego kardynała, przyjaciela i współpracownika Jana Pawła II w przeddzień Jego beatyfikacji.

Dwa lata przed swoją śmiercią papież Jan Paweł II wręcza na audiencji kardynałowi Angelo Comastriemu symboliczny krzyż. „Wasza Świątobliwość, nie ma drugiego takiego krzyża, jak ten, który należy do Ciebie” – mówi wtedy Comastri.

Jan Paweł II w sercu świata to poruszające świadectwo ukazujące pontyfikat papieża Polaka z osobistej perspektywy jednego z jego bliskich współpracowników. Oczami kardynała Comastriego możemy obserwować skromność i pokorę Jana Pawła II, jego charyzmatyczną osobowość, słynne poczucie humoru oraz odwagę, z jaką stawiał czoła kolejnym wyzwaniom – a w tym największym z nich: własnej chorobie i śmierci.

Ta wzruszająca lektura to jednocześnie przypomnienie wszystkich najważniejszych momentów niezwykłego pontyfikatu Jana Pawła II. Prostota i bezpretensjonalność książki Comastriego stawia ją na przeciwległym biegunie encyklopedycznych opracowań życia papieża i pompatycznych przemówień.
W chwili, gdy medialny szum sprawia, że Jan Paweł II staje się bardziej symbolem niż człowiekiem, cichy głos Comastriego przypomina nam papieża takiego, jakim był naprawdę.


Moja recenzja:

Jak wiecie z opisu jest to świadectwo pokazujące pontyfikatu Jana Pawła II. Każdego dziecko w Polsce i na świecie wie kto to był Jan Paweł II, a raczej Karolek Wojtyła. Polski papież poruszył serca całego świata. Dzięki niemu nawróciło się tysiące ludzi. Zmniejszyła się również liczba wojn na świecie - nastal względny pokój.

Ta znikoma w grubości książeczka po prostu mnie zachwyciła. Potrzebowałam do przeczytania czegoś lekiego, a równocześnie wciągającego. I... trafiłam w sam raz. Tą książkę autorstwa kardynała przeczytałam w zaledwie kilka krótkich godzinek.

W tej książce są spisane niektóre ze wspomnien kardynała, a zarazem przyjaciela polskiego papieża. Poznajemy jeszcze bliżej osobowość Jana Pawła II.  Znajduje się także w tej książce cytaty z Encykliki Jana Pawła II.


Bardzo spodobało mi się w niej to, że napisał ją włoski kardynał, a nie Polak. Dzięki temu Polska jest pokazywana jakby w "trzeciej osobie".

Po prostu jest mi brak słów na temat tej książki, ale jedno wiem jest to książka naprawdę godna przeczytania, jeśli nie będziecie mieli okazji jej przeczytać. To wtedy żałujcie!
Moja ocena oczywiście 10/10

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Esprit.

3 komentarze:

 1. Nie przeczytam, nie lubię takich książek.

  Zapraszam na nn na [amica-libri] ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dziękuję za pomoc w mojej ankiecie :)
  a co do książki, to my Polacy w oczywisty sposób Papieża wychwalać będziemy, ale gdy robi to ktoś inny to mamy zarówno okazję do bycia dumnym i jak odrobinę obiektywnej prawdy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam na "Miasto upadłych aniołów" ;)

  [amica-libri]

  OdpowiedzUsuń