czerwca 04, 2011

(30) Słup soli

Tytuł: Słup soli
Autor: Elżbieta Zubrzycka
Wydawnictwo GWP
Stron 50

Opis z tyłu:
Pewnego dnia po lekcjach spostrzegłem, że Guz znalazł sobie kolejną ofiarę - nowego ucznia w szkole. Najpierw kazał mu oddać pieniądze, a potem popychał go i poszturchiwał. Stałem jak słup soli. Rozejrzałem się wokoło. Było nas kilkunastu. Wszyscy zamarli w bezruchu i patrzyli na poczynania Guza bez mrugnięcia okiem. Potrafiłem myśleć tylko o jednym: "Ja też jestem nowy. Czy będę następny?" 

Guz jest silny i popiera go wielu kolegów ze starszych klas. Chłopcy, którzy obserwują jego poczynania, boją się zaprotestować, gdyż obawiają się zemsty. Nie chcą stać się następnym celem ataków Guza. Każdy z nich myśli, że jest sam i w pojedynkę nie da rady silniejszemu. 

Ale wreszcie chłopcy postanawiają działać wspólnie. Z zaskoczeniem odkrywają, jak wielu spośród nich nie akceptuje dręczenia. Przekonują się, że stanowią wielką siłę. Nie chcą jednak nikogo bić. Czy uda im się przeciwstawić dręczycielowi bez stosowania przemocy? Moja recenzja:


Tak dużo słyszy się teraz o przemocy w szkole, na ulicy i nie tylko. Przemoc zdarza się już w...przedszkolu. A dzieci wtedy stoją i nie reagują, nawet jeśli są osobami na których ta przemoc jest skierowana. Ludzie boją stanąć w obronie słabszego i postawić się, boją się, że i im się dostanie, że to nad nich się odbije, tak samo postępują w większości przypadków osoby dorosłe. A takie zachowanie dodaje tylko oprawcy pewności siebie i poczucia bezkarności, przez to jego nękanie staje się coraz silniejsze, bo chce pokazać na co go stać.  A czasami po prostu myśli, że obserwatorzy jego nękania to pochwalają. O tym właśnie jest ta książka.


Bardzo lubię książki psychologiczne, poradniki itp.: Z jednej strony dlatego, że w domu mam ich bardzo dużo, z racji tego, że moja mama jest psychologiem/pedagogiem. Sama lubię zastanawiać się nad zachowaniami innych ludzi. 


Do książki przyciągnęło mnie wszystko: okładka, tytuł, opis, ale najbardziej te dwie pierwsze rzeczy. Coś mi one mówiły, ale dopiero przyjaciółka mnie oświeciła. Była , a raczej miała być to nasza lektura w trzeciej klasie, lecz nie mogłam jej nigdzie dostać, i tak po prawie trzech latach wpadła w moje ręce. 


Książka opowiada krótką historię o pewnym chłopaku, oraz jego kolegach, którzy stoją jak przysłowiowy słup soli, gdy chłopak z ich szkoły jest dręczony, przez Guza- postrach szkoły. 


Opowieść pani Elżbiety pokazuje jak się w takiej sytuacji zachować, jak pomóc drugiej osobie jak i sobie. Dodaje także odwagi. 
"Słup soli" także świetnie pokazuje jak powstrzymać dręczyciela, jak się do niego odnosić. I jak się w takich sytuacjach zachowywać. 


Osobiście z dręczenie w szkole typu bicie, się nie spotkałam i mam nadzieję, że to nigdy nie nastąpi. Ale z wyśmiewaniem się spotykam i to aż za często, uważam, że osoba w ten sposób dręczona powinna powiedzieć o tym komuś dorosłemu, a dręczyciela krótko mówiąc olać! Nie pokazywać mu, że robi to na niej jakiekolwiek wrażenie. 


Według mnie każdy uczeń powinien posiadać tą książkę lub tego typu. Powinno być takich książek jak najwięcej.


Ilustracje zbytnio mi się nie podobają, no ale takie jest moje zdanie. 


Moja ocena 9/10


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa GWP Serdecznie dziękuję!7 komentarzy:

 1. Jako potencjalny nauczyciel naprawdę cieszę się, że powstają takie książki. Problem jest ważny, dobrze, że więcej się o nim ostatnio mówi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Aktualna tematyka.Bo jak sama napisałaś dużo się słyszy o przemocy. Może dzięki temu ktoś zrozumie że trzeba coś robić przeciw a nie tylko biernie patrzeć. To tylko takie moje myśli. Na razie nie czytałam i raczej tego nie zmienię. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam, jak byłam w II albo III klasie podstawówki. Moja wychowawczyni czytała nam tę książkę na lekcji. Doskonale to pamiętam, to była świetna lekcja.
  Zapraszam do mnie: www.ksiazkowo-recenzjowo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Hello there, You have done аn іnсredible job.
  I will certaіnly digg it аnd pеrsonally recommenԁ to my friends.
  I'm confident they will be benefited from this site.

  my page; www.galaxynote2.fr
  Visit my web blog ; samsung galaxy note 2

  OdpowiedzUsuń
 5. It's appropriate time to make some plans for the future and it's timе to be
  hapрy. Ι havе геad this post and if Ι
  could I ԁesire to suggest yοu few intеresting thіngs or adѵісe.

  Perhapѕ you can writе next articleѕ rеfеrгing
  to this article. Ӏ deѕirе to rеad even more things
  abοut it!

  Тake a lοok at my web-site; www.zulutradeonline.com
  Here is my homepage :: investire 1000 euro

  OdpowiedzUsuń
 6. Hey thеre! This is kіnԁ of off topic but I neeԁ somе advіce
  from аn еstablished blog. Is it ѵerу hard to
  set up уouг oωn blog? Ӏ'm not very techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking аbout creatіng my own but I'm not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? With thanks
  Here is my webpage - buying followers on instagram

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniała książka. Bardzo mi się podobała. Biblioterapeutyczna, użyteczna.

  OdpowiedzUsuń