kwietnia 24, 2016

(480) PRZEDPREMIEROWO: Zbrodnia hrabiego Neville'a

Tytuł: Zbrodnia hrabiego Neville'a
Autor: Amelie Nothomb
Wydawnictwo Literackie
Stron 112

Premiera: 28.04.2016 rok


"Bezsenność to jedna wielka tajemnica. Bo w gruncie rzeczy dlaczego miałoby być męczarnią długie leżenie w wygodnym łóżku, choćby bez snu? Dlaczego nachodzą wtedy człowieka okropne myśli? Wytłumaczenie jest jedno: bezsenność to długotrwałe wspólne więzienie z najgorszym wrogiem. Przeklętą częścią naszego ja." 

Amelie Nothomb, "Zbrodnia hrabiego Neville'a"

Gorzka, zabawna, ironiczna i zaskakująca... taka jest najnowsza powieść Amelie Nothomb - pisarki słynącej z ekscentrycznych utworów i ekscentrycznych nakryć głowy. Amelie Nothomb to belgijska pisarka, a "Zbrodnia hrabiego Neville'a" była dla mnie pierwszym spotkaniem z jej twórczością. Już teraz jednak wiem, że na pewno nie ostatnim. Głównym bohaterem powieści Nothomb jest hrabia Neville. Jego losy przybierają nieoczekiwany obrót, gdy jego nastoletnia Serieuse (Poważna) ucieka z domu. Ojciec odnajduje ją u wróżki, która oznajmia mu, że podczas najbliższego przyjęcia, którego będzie organizatorem (swoją drogą ostatniego) zamorduje jednego z gości. 

Spróbujcie się na chwilę postawić w sytuacji hrabiego należącego do belgijskiej arystokracji. Co zrobiliście w jego sytuacji? Pamiętając o tym, że to ma być ostatnie (i wielkie!) przyjęcie jakie wyda się na zamku, który potem zostanie sprzedany, a Wy sami zamieszkacie w zwykłej chatce u jego podnóża. Dla hrabiego sprawa jest oczywista - przyjęcie nie może zostać odwołane. Zamiast odwołać przyjęcie hrabia postanawia sporządzić listę osób, które potencjalnie mógłby zamordować. Na jego liście znajduje się 25 osób. Hrabia ma poważny orzech do zgryzienia tym bardziej, że nie jest pewny jak jego zachowanie przyjmą goście garden - party i jak to odbije się po jego zamknięciu w więzieniu na jego rodzinie. Jedno jest pewne - to przyjęcie nie może odstawać od poprzednich wydawanych przez hrabiego. Warto tu nadmienić, że jak dotąd hrabia był w tej kategorii mistrzem. Z pomocą postanawia przyjść mu córka, która zna treść przepowiedni wróżki i domyśla się przed jakimi dylematami stoi ojciec. Upatruje w tej sytuacji jednak wymiernych korzyści dla siebie. 

"Zbrodnia hrabiego Neville'a" to książka szalona, poplątana i niesamowicie zaskakująca! Już sama postać hrabiego i jego "dylematy" nadają tej powieści smaczku i niesamowitego zabarwienia. Amelie Nothomb przez podkoloryzowanie oddaje obraz tego ile człowiek jest w stanie zrobić, żeby ludzie o nim pamiętali/nie zapomnieli... aby zapaść w pamięć. Hrabiego nie przytłacza myśl, że zabije. Przytłacza go myśl, że może zabić nijak... niezgrabnie... w sposób, który nie zapadnie w pamięci gościom garden - party.

O ile hrabia Neville jest postacią barwną o tyle jego córka jest postacią jeszcze barwniejszą... i dziwniejszą. Nastolatka pogubiona w życiu i naprawdę... dziwna i ekscentryczna. Jej relacja z ojcem kluczowa w tej historii jest zabarwiona ogromną ilością czarnego humoru i sarkazmu. Czytając ich dialogi towarzyszyły mi różnorakie emocje  - od szoku do rozbawienia. Amelie Nothomb niby stworzyła książkę o przygotowaniach do morderstwa, a jednak tak naprawdę krótką powieść o ludziach i ich przywarach.

"Zbrodnia hrabiego Neville'a" to krótka, zabawna i ekscentryczna powieść, a w dodatku niesamowicie zaskakująca. Proza Amelie Nothomb jest nieprzewidywalna i nietuzinkowa. Mnóstwo w niej humoru, słownych potyczek, sarkazmu... i szaleństwa. Tak, książka belgijskiej pisarki jest odrobinę szalona, a to wszystko za sprawą charakterystycznych i ekscentrycznych bohaterów, których przywary, przyzwyczajenia są ich cechami dominującymi. "Zbrodnia hrabiego Neville'a" to książka dziwna, szokująca, ale niesamowicie (w pewnym sensie) pozytywna. Napisana z dystansem i humorem bawi, rozluźnia, intryguje i zaskakuje. Amelie Nothomb serwuje swoim czytelnikom coś niesamowicie oryginalnego przyprawionego garścią czarnego humoru. Połączenie krótkiego thrillera z kryminałem w którym napięcie jest stopniowane... a fabuła tak intrygująca, że nie można się od niego oderwać. Polecam!

Moja ocena: 8+/10 Rewelacyjna z plusem!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz