września 04, 2016

(531) Mroczniejszy odcień magii

Tytuł Mroczniejszy odcień magii
Autor V.E.Schwab
Wydawnictwo Znak i S-Ka
Stron 406

"Kolekcjonerzy byli zamożni i znudzeni, i zazwyczaj nie interesowali się samą magią – nie odróżniliby run uzdrawiających od zaklęcia wiążącego – a Kell ogromnie się cieszył z ich mecenatu. Entuzjaści byli bardziej kłopotliwi. Uważali się za prawdziwych magów i pragnęli świecidełek  innych Londynów nie po to, by je posiadać lub pokazywać innym, lecz do użytku własnego!"

V.E.Schwab, Mroczniejszy odcień magii

Fantasy zdecydowanie nie jest gatunkiem powieści po, który sięgałabym często. Wręcz przeciwnie... w ostatnich latach taka sytuacja ma miejsce co najwyżej kilka razy w ciągu roku. "Mroczniejszy odcień magii" skusił mnie jednak prostotą okładki, opisem. Dodatkowo chciałam przenieść się na kilka godzin do zupełnie innego świata. Powieść Schwab po części mi to umożliwiła. Okazała się pozycją wciągającą, z dobrze skonstruowanym światem magicznym. "Mroczniejszy odcień magii" mogę bez wątpienia uznać za książkę rewelacyjną, jednak nie ukrywam, że ja spodziewałam się po niej lektury dojrzalszej... a nie ma co ukrywać "Mroczniejszy odcień magii" to powieść skierowana głównie do osób, które preferują literaturę młodzieżową. 

Na skutek nie do końca wytłumaczalnych magicznych działań na Ziemi istnieją cztery równoległe do siebie Londyny, a jednak życie w każdym z nich toczy się inaczej. Inny jest także poziom natężanie magii na ich obszarach... Szary Londyn jest brudnym i nieciekawym miejscem, które jest rządzone przez szalonego króla. W Czerwonym Londynie równorzędne miejsce zajmuje magia i życie. Biały Londyn to Londyn wycieńczony bitwami o magię. Ostatni, czwarty Londyn... Londyn Czarny już prawdopodobnie nie istnieje, a już na pewno się o nim nie mówi...

Oficjalnie, Kell jest wysłannikiem z Czerwonego Londynu, a zarazem jednym z ostatnich magów, którzy potrafią przemieszczać się między Londynami. Działa jako ambasador i podróżnik – to oficjalnie. Nieoficjalnie zajmuje się przymytnikiem rzeczy między światami, co jest oczywiście zabronione... Pewnego dnia wpada w zastawioną na niego pułapkę i zostaje schwytany podczas nieświadomej próby przemytu. Jest zmuszony uciekać... w ten sposób trafia do Szarego Londynu, gdzie naraża się złodziejce – Lily Bard. Postanawiają jednak połączyć siły i wyruszyć w trudną podróż, która ma na celu uratować ich świat...

Kell i Lily to dosyć młode postacie. Victoria Schwab stworzyła bohaterów, którzy choć momentami są irytujący, mimo wszystko zyskują sympatię czytelnika. Kell to czarodziej, który jak się czytelnikowi na początku wydaje jest niesamowicie dojrzały, szanowany... z czasem jednak okazuje się, że nie czuje się dobrze w roli, którą przyszło mu przyjąć. A fakt, że należy tylko z tytułu do rodziny królewskiej, bowiem tak naprawdę nie łączą go z nią więzy krwi... z czasem zaczyna wywoływać w nim gorycz. On sam nie wie nic o swojej przeszłości. Żyje teraźniejszością, lecz w pewnym momencie to przestaje wystarczać. Z kolei Lily to młoda złodziejka, która ma wielkie aspiracje... w tym zawodzie. Marzy o tym, by pewnego dnia kupić statek, wypłynąć nim na morze i zacząć działalność jako piratka. Brzmi jak marzenie dziesięciolatki, prawda? Jednak Lily to młoda kobieta, która wiele w życiu przeszła. Niestety więcej złego niż dobrego, tak więc liczy na to, że jej los może się w końcu odmienić. 

Bohaterowie wyruszają we wspólną podróż – wyprawę trudną, pełną niebezpieczeństw... w poszukiwaniu prawdy i ładu. Victoria Schwab w swojej książce zaskakuje zwrotami akcji i zachwyca światem, który stworzyła. Wszystkie cztery Londyny to światy różniące się od siebie. To ekscentryczni królowie, mieszkańcy, widoki i obyczaje. Historia Kell'a i Lily jest pełna niespodziewanych wydarzeń i trudności, a szczęśliwe zakończenie wydaje się nigdy nie nadejść. Na swojej drodze spotykają różnych ludzi – często niebezpiecznych, w walce z którymi mogą pomóc jedynie czyste intencje okraszone dużą szczyptą sprytu. Świat stworzony przez Schwab nie wyróżnia się jednak specjalnie na tle innych fantastycznych światów, choć ma jeden zdecydowany atut... jest nim język stworzony na potrzeby tej powieści, a wymyślony przez samą autorkę. To zdecydowanie dodaje smaczku tej pozycji i w ten sposób ją wyróżnia, jednak patrząc na obecne trendy w literaturze fantasy, staje się to już zjawisko dość powszechne. 

"Mroczniejszy odcień magii" to bardzo ciekawa i wciągająca powieść z pogranicza powieści fantasy i przygodowej. To barwni bohaterowie i świat pełen barw. A czas akcji? Nie wiadomo. Może gdzieś tam istnieją inne Londyny w których magia ma prawo bytu? Na razie jednak spragnionym atrakcji czytelnikom pozostaje zaczytywać się w powieści Schwab – wielobarwnym utworze o przyjaźni i walce dobra ze złem. Victoria Schwab stworzyła rewelacyjną, szybką, pełną akcji i bardzo dynamiczną powieść, która zachwyci przede wszystkim fanów literatury młodzieżowej, bo choć Schwab serwuje czytelnikom powieść z wątkami fantasy, to jednak mało wyszukanymi. "Mroczniejszy odcień magii" nie jest przykładem wirtuozerii języka, a przykładem literatury fantastycznej dla mało zaawansowanych w tym temacie, a jednak ciekawskich. Na mnie wyparła bardzo dobre wrażenie – taka wersja light literatury fantasy.

Moja ocena: 8/10 Rewelacyjna!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz