lipca 03, 2016

(507) Czytelniczy kącik malucha: Wierszykarnia

Tytuł: Wierszykarnia
Autor: Danuta Wawiłow
Autor ilustracji: Jola Richter - Magnuszewska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Stron 160

"Mama, ja cię bardzo kocham!
Nie żartuję ani trochę!
Przecież jak się kogoś kocha,
to jest ważna rzecz!" 

Danuta Wawiłow, "Wierszykarnia"

Czytanie dzieciom już od ich najmłodszych lat - rozwija ich umysł, pogłębia więź z rodzicem / opiekunem, pomaga im w rozumieniu świata i stawaniu się empatyczną osobą, nieobojętną na innych. Niemowlaki, małe dzieci, którym były czytane bajki / wiersze na późniejszych etapach życia szybciej i lepiej się rozwijają - szybciej zaczynają np. mówić i pisać, a dodatkowo rozwijają się lepiej pod względem emocjonalnym. Nie można zapomnieć o kształtowaniu ich wyobraźni, nauce koncentracji... no i zaszczepianiu miłości do słowa pisanego już od pierwszych dni życia. Dla najmłodszych dzieci szczególnie przez specjalistów polecane są utwory rymowane takie jak wiersze Tuwima, Brzechwy... czy chociażby Danuty Wawiłow. 

"Wierszykarnia" to ceniony zbiór bajek i wierszy Wawiłow. Dużo ilość utworów i ogromna liczba zagadnień zapewnią rozrywkę i dziecku, i rodzicowi. Proste do zrozumienia utwory, w dużej mierze bardzo rytmiczne zapoznają dziecko z różnymi sferami życia. "Wierszykarnia" to nie tylko wiersze o lecie czy jesieni, ale także o niegrzecznej dziewczynce czy smutnej mamie. To zbiór utworów na każdą okazję. Doskonale pomogą zaznajomić się dziecku z otaczającym go światem - pomogą zrozumieć otaczającego go emocje, uwrażliwić na emocje drugiego człowieka, ale także rozbawią zabawnymi wierszykami o zwierzętach czy też pomogą zrozumieć własne przywary.

Zbiór wierszy i bajek Danuty Wawiłow zachwyci niejedno dziecko i rodzica. To idealny materiał to poszerzania zasobu słownictwa, nauki zasad ortograficznych, ćwiczeń logopedycznych i świetnej zabawy. Całości dopełniają piękne ilustracje pani Joli Richter - Magnuszewskiej. "Wierszykarnia" to bardzo różnorodny wybór twórczości Wawiłow - utwory bardziej znane jak i mniej znane, krótkie i długie - wszystkie jednak niezmiennie zasługuję na uwagę młodego czytelnika. Danuta Wawiłow oczarowała mnie, kiedy byłam dzieckiem po raz pierwszy okazji opowiadań zawartych w zbiorze "Wierzbowa 13".  Teraz udało jej się to po raz kolejny... Mam nadzieję, że jeszcze wiele pokoleń dzieciaków będzie sięgało po utwory Wawiłow. Naprawdę warto. Napisane z humorem, a zarazem przenikliwością jasną nawet dla bardzo młodego umysłu wiersze i bajki Wawiłow bawią i wzruszają. Otwierają dziecko na świat i bez dwóch zdań - rozwijają. 

Moja ocena: poza skalą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz