lipca 27, 2016

(518) Pokolenie dżihadu

Tytuł: Pokolenie dżihadu
Autor: Petra Ramsauer
Wydawnictwo Muza
Stron 304

"Rządy terroru są demonstracją siły i władzy."

Petra Ramsauer, "Pokolenie dżihadu"

Petra Ramsauer jest politolog i reporterką. Pracowała na Bliskim Wschodzie, w Libii, Egipcie, Tunezji oraz Syrii. "Pokolenie dżihadu" to wynik jej wieloletniej pracy, zbierania informacji na temat działalności ugrupowań terrostycznych, a przede wszystkim poznawania struktur ISIS, czyli tzw. Państwa Islamskiego będącego większym zagrożeniem niż niegdyś Al – Kaida. Opierając się na rozmowach przeprowadzonymi z byłymi dżihadystami, wyznawcami religii islamu, psychologami, rodzinami dżihadystów, a także ekspertami do spraw walki z terroryzmem próbuje przedstawić czytelnikowi sposób działania tzw. Państwa Islamskiego, a przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie co powoduje, że tak wielu młodych ludzi wyjeżdża ze swoich ojczyzn i zaczyna działać przeciwko nim.

Tzw. Państwo Islamskie sieje spustoszenie, co rusz docierają do nas informacje o nowych zamachach terrorystycznych. Czynione także przez tych, którzy samodzielnie się zradykalizowali... bez bezpośredniego działania ISIS. Jednak jak pokazuje Petra Ramsauer tzw. Państwo Islamskie ma wpływ na młodych ludzi w każdej dostępnej przestrzeni. Facebook, Instagram, Twitter, siłownie, meczety, bary... docierają do tych wszystkich miejsc w których bywają młodzi ludzie, mają własne struktury. Ba! Posiadają własne wydawnictwa książkowe, które zajmują się rozprzestrzenianiem książek na temat przeprowadzania radykalizacji ludzi, zdobywania poparcia dla zbrodni i krzywd tysięcy. ISIS nie jest zabawą w piaskownicy, jest silnym, groźnym i przede wszystkim zorganizowanym ugrupowaniem. Książka Ramsauer pokazuje natomiast kulisy ich działania.

"Pokolenie dżihadu" to reportaż, któremu brak pewnej spójności. Autorka choć podzieliła książkę na rozdziału jak np. "dżihadomania" to jednak przeskakuje z tematu na temat. Brak spójności i brak porywającego języka powoduje, że "Pokolenie dżihadu" było zaledwie bardzo dobrą książką, a ja oczekiwałam czegoś więcej. Petra Ramsauer podsumowuje to co jest mówione w telewizji / pisane w gazetach na bieżąco. Zbiera to i przedstawia w postaci książki – ciekawej, lecz mam wrażenie, że za mało wnikliwej. W książce Petry brakuje mi emocji, porywającego języka i nie ukrywajmy... "Pokolenie dżihadu" nie jest świetnym reportażem. Jest jednak dobrym podsumowaniem tego co o ISIS zostało już wcześniej powiedziane. Książka Ramsauer, choć nie zmienia diametralnie sposobu myślenia to jednak bez wątpienia otwiera oczy i pozwala uporządkować wiadomości, które bombardują nas z każdej strony. Co nie zmienia faktu, że nadal trudno pojąć czytelnikowi ogrom zła...

Moja ocena: 7/10 Bardzo dobra.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz