kwietnia 18, 2011

(13) To nie powinno się zdarzyć


Tytuł: To nie powinno się zdarzyć
Tytuł oryginału: A shouldn't happen to a vet
Autor: James Herriot
Przełożyli: Irena Doleżal - Nowicka i Zbigniew A. Królicki
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Z serii Wszystkie stworzenia małe i duże
Napisane na okładce:
Weterynarz James Heriot po rocznej praktyce - mimo usilnych starań, by opanować wszystkie tajniki zawodu - wciąż popada w tarapaty.Trudne do przewidzenia zachowanie czworonożnych pacjentów sprawia, że nigdy nie wie co go czeka za chwilę.
W drugim tomie zabawnych wspomnień Jamesa Herriota z cyklu Wszystkie stworzenia małe i duże. Lekarz leczy rozmaite zwierzęta, od koni wyścigowych po psy, uczestnicząc jednocześnie w życiu ich właścicieli, barwnych postaci z gór Yorkshire. Jego stołem operacyjnym są oblane słońcem pola, a miejscem pracy - kręte górskie drogi oraz budynki z szarych kamieni. Życie domowe nieustannie ubarwiają mu lekkoduch Tristan i błyskotliwy, lecz kapryśny pracodawca, Siegfried Farnon, autor dewizy życiowej: "Bardzo cieniutka granica dzieli naprawdę dobrego weterynarza od piramidalnego głupca".

Ta recenzja będzie wyjątkowo krótka, ponieważ za bardzo nie wiem co mam napisać na temat tej książki. Więc tak jak już wiecie jest to druga część cyklu "Wszystkie zwierzęta małe i duże", autorstwa Jamesa Herriota. P. James opisuje w tej książce swoje wspomnienia związane ze swoją praktyką weterynaryjną. Coś mnie ciągnęło do tej książki, lecz z drugiej strony myślałam, że z trudem przez nią przebrnę. Lecz kiedy zaczęłam ją czytać bardzo się zdziwiłam, wciągnęła mnie. Momentami było naprawdę śmiesznie.


Każdy rozdział porusza inny wątek praktyki autora książki. James jest weterynarzem i ma stalowe nerwy, co jak się okazuje w tym zawodzie jest bardzo potrzebne. Książkę uważam za bardzo udaną, po przeczytaniu tej książki mam już ochotę na kolejną część.

Na podstawie całej serii, powstał film i serial, osobiście ani tego, ani tego nie oglądałam.

Moja ocena: 10/10

* * *

A teraz w pewnym rodzaju apel. Czasami się zdarza, że macie niepotrzebne książki, książki do których wiecie, że już nie powrócicie. Wiecie już, że książki są całym moim życiem, więc jeśli macie jakieś niepotrzebne książki, to proszę o kontakt na morelka15@onet.pl Każdą książkę chętnie przygarnę:-)

6 komentarzy:

 1. Nie przepadam za książkami o zwierzętach, sama nie wiem dlaczego. Nawet filmy o takiej tematyce staram się omijać szerokim łukiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki raczej nie przeczytam.

  Zapraszam na nn na [amica-libri] ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię Herriota, kiedyś z przyjemnością przeczytałam wszystkie części cyklu. Serial oglądałam również :)Chyba powinnam sobie odświeżyć i jedno, i drugie...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem stanowczo na nie. Nie mój klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 5. to nie powinno sie zdarzyć plan wydarzeń

  OdpowiedzUsuń
 6. kto wie napisze plis

  OdpowiedzUsuń