lipca 07, 2016

(511) Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści

Tytuł: Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści
Autor: Howard Philips Lovecraft
Wydawnictwo Vesper
Stron 792

"Największym dobrodziejstwem naszego świata wydaje mi się to, że człowiek nie potrafi objąć go rozumem. Żyjemy sobie na spokojnej wysepce niewiedzy śród czarnych mórz nieskończoności i nie powinniśmy wypuszczać się z niej za daleko. Nauki ciągną w rozbieżne strony i na razie nie wyrządziły nam wielkiej krzywdy; wszelako przyjdzie dzień, gdy scalimy naszą rozproszoną wiedzę, a wtedy zarówno rzeczywistość, jak i nasze w niej miejsce ukażą się z tak zatrważającej perspektywy, że przyjdzie nam albo oszaleć, albo uciec przed śmiercionośnym światłem tego objawienia w kojące i bezpieczne mroki nowego średniowiecza." 

H.P. Lovecraft, "Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści"

Howard Philips Lovecraft to postać o szalenie ciekawej biografii, ofiara ksenofobii, antysemita, człowiek zamknięty w sobie, a przy tym genialny pisarz. O jego twórczości słyszał chyba każdy, a już z pewnością każdy sympatyk opowieści pełnych grozy, mroku, a przy tym gracji, Twórczość Lovecrafta stała się inspiracją dla twórców gier, ilustracji, filmów i nie tylko... Lovecraft i światy przez niego stworzone to stały element kultury, a fantastyki - nieodłączny. Atmosfera grozy, alchemia, istoty nieoczywiste, żyjące miliony lat temu, paranoja i strach połączony z niepokojem, który rozprzestrzenia się po czytelniku stopniowo. Antologia opowiadań Lovecrafta "Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści" była moim pierwszym spotkaniem z twórczością tego genialnego i jakże ciekawego pisarza. Pierwszym, ale z pewnością nie ostatnim, bo Lovecraft ujmuje mnie wszystkim - pisarskim stylem, porażającą wyobraźnią i nieoczywistą grozą. 

Po fantastykę i grozę sięgam zatrważająco... rzadko. Lovecraft jest jednak tak ważną postacią w literackim dorobku świata, że musiałam w końcu to zmienić. Dla Lovecrafta było warto. "Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści" to zbiór jego piętnastu utworów - opowiadań jak i mikropowieści, które zostały ułożone chronologicznie. Dzięki temu czytelnik ma możliwość dostrzeżenia przemiany zachodzącej w twórczości Lovecrafta. Jego utwory z każdą kolejną stroną stają się coraz bardziej dopracowane, a światy i istoty w nich przedstawione stają się coraz bardziej barwne i pełniejsze. Jedno jednak trzeba zaznaczyć już na początku: twórczość Lovecrafta to klasyka fantastyki, która jednak ujmie także osoby za fantastyką nieprzepadające, bowiem twórczość Lovecrafta to przede wszystkim literacki majstersztyk. 


"Najstarszym i najsilniejszym uczuciem znanym ludzkości jest strach, a najstarszym i najsilniejszym rodzajem strachu jest strach przed nieznanym."

H.P. Lovecraft, "Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści"

Opowieści zawarte w tym zbiorze to dzieła kultowe. Czytelnik może znaleźć w nim takie opowiadania jak "Zgroza w Dunwich", "Dagon" czy "Zew Cthulu". Różnią się one poziomem fantastyki w sobie zawartej, a w dużej części opierają się na niedopowiedzeniach, paranoi, rzeczach dla ludzi nieoczywistych i niepokojących... bo to strach przed nieznanym jest tym najgorszym i najsilniejszym. Opowiadania Lovecrafta nie należą do tych mrożących krew żyłach i przerażających już od pierwszej chwili. To jedne z tych opowiadań, które powoli dojrzewają w czytelniku budząc w nim stopniowo coraz większy niepokój... i strach. Moc opowiadań Lovecrafta nie leży w porozcinanych częściach ciała, potworach wyskakujących z każdej strony, a z nieśpiesznej akcji opartej na niedopowiedzeniach, perfekcyjnym przedstawieniu świata przedstawionego, oddania emocji bohaterów i genialnym, pięknym języku jakim zostały napisane. 

"Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści" to genialny zbiór niepokojących, już klasycznych opowieści, których geniusz jest oparty na niezwykłym dopracowaniu, stworzeniu światów o których ludziom się nie śniło. To różnorodna antologia dzieł Lovecrafta, które wszystkie jednak łączy bardzo wysoki poziom literacki. Nie mogę nie dodać, że mój dodatkowy zachwyt budzi piękne wydanie, ilustracje, posłowie w wydaniu Macieja Płazy, które mówi o wszystkim co czytelnik chciałby wiedzieć o autorze i jego dziełach po zapoznaniu się z tą antologią. Dodatkowo tłumaczenie - kolejny majstersztyk bez literackich wpadek i zgrzytów. Dzieło Lovecrafta zasługuje na uwagę bez wątpienia. "Zgroza w Dunwich.." to pięknie wydany kanon grozy i fantastyki w najlepszym wydaniu. Dla fanów i nie tylko.

Moja ocena: 10/10 Arcydzieło!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz