lipca 27, 2012

(179) Top modelka W sidłach kariery

Tytuł: Top Modelka W sidłach kariery
Autor: Richard Green
Wydawnictwo Promic
Stron 176
Opis Wydawnictwa:

Współczesna powieść chorwacka osadzona w realiach świata mody. W księdze naszej przyszłości, którą ukrywamy nawet przed sobą, wpisujemy zwykle marzenia. Jacob nie musiał. Miał niemal wszystko. Pieniądze, kobiety i sławę. Uchodził za najlepszego fotografa w świecie mody. Jak nikt inny – czego był świadom – potrafił je artystycznie dokumentować i… skutecznie rozpakowywać. Niemniej zaskoczyła go oferta, jaką dostał od "Vogue’a" – nowy kontrakt wart cztery miliony dolarów. Rozpierała go duma, że jest wart aż tyle. Czuł się szczęśliwy. Spełniony. Pozostało tylko złożyć podpis...

„Lewis, umowa jest genialna… niestety… nie mogę jej podpisać”. To początek "Top modelki", powieści o eleganckim i powierzchownym świecie przesyconym erotyzmem i bogactwem, o miłości, która może człowieka odmienić na zawsze oraz o szczęściu niekoniecznie dalekim, bo na wyciągnięcie ręki.

Moja recenzja: 
Książka "Top modelka..." długo czekała na swoją kolej, ale jednak od samego początku mnie interesowała. Tylko, że utknęła potem gdzieś na półce między innymi książkami. Już na początku podkreślam, że mam mieszane uczucia wobec tej książki. Ponieważ już kilka miesięcy temu zaczęłam ją czytać, ale po kilku stronach ją odłożyłam i o niej zapomniałam - niestety. W końcu przez to tak późno dowiedziałam się, że książka "Top Modelka W sidłach kariery" jest lekturą kształcącą. 

"Top modelka..." stawia przed nami wiele pytań: Czy umielibyśmy poświęcić karierę dla miłości, a miłość dla kariery? Co to znaczy tak naprawdę kochać? Co to znaczy tak naprawdę być dorosłym, a przede wszystkim dojrzałym człowiekiem? Czy nie jest za późno, żeby naprawić błędy przeszłości? A przede wszystkim: Co w życiu jest najważniejsze? Miłość, rodzina czy kariera i sława? Jacob - główny bohater poznał odpowiedzi na te pytania w ostatniej chwili... 

Jacob jest znanym i cenionym fotografem. W pewnej chwili pojawia się przed nim szansa na podpisanie kontraktu na cztery miliony złotych. Tylko wariat by odmówił, prawda? A jednak Jacob odmówił, chciał porzucić zawód fotografa. A to wszystko dla Sary - swojej narzeczonej. Jednak długo nie wytrwał i wrócił do zawodu fotografa, ale za jaką cenę i na jak długo? Jacob momentami był bezduszny, ale potem powoli przechodził przemianę.

Sara jest osobą inteligentną i piękną. Jednak nie chce się posługiwać swoim pięknem, ponieważ boi się, że ludzie nie będą widzieć nic po za jej urodą. Żąda od Jakuba, żeby rzucił swój zawód, którym jest fotografowanie modelek jeśli chce z nią być. Ponieważ uważa to za wykorzystywanie modelek. Ale to nie jej wina... po prostu została tak wychowana przez swoich rodziców. Potrafi tylko zgodzić się na mniejsze ustępstwa. Ale czy w końcu jej żądanie zostanie wypełnione?

Obie postacie są irytujące. Jednak Sara irytowała mnie bardziej. Sara tym, że chciała, żeby Jacob porzucił swoją pasję i pracę. A Jacob tym, że bał się, że przez Sarę, a raczej miłość do niej porzuci swoje prawdziwe "ja". A po za tym miał bardzo dużo za uszami, a momentami zachowywał się jak osoba bez serca. Ale potem z przyjemnością czytałam o tym jak się zmienia na lepsze. Mam nadzieję, że w prawdziwym życiu ludzie też się zmieniają - na lepsze.

Język autora z początku mnie męczył i nudził. Dlatego odłożyłam tą książkę na pewien czas. W momencie kiedy zabrałam się do niej po raz drugi bardzo mi się spodobała. Choć z początku trochę mnie męczyła, to z każdą kolejną stroną było co raz lepiej i co raz bardziej się wciągałam w akcję, a wydarzenia stawały się bardzo ciekawe i mało przewidywalne. Chorwacki autor mnie nie zawiódł. A sama książka ogółem bardzo mi się spodobała. Naprawdę było warto ją przeczytać i cieszę się, że to zrobiłam.

Polecam ją osobom, które pragną sięgnąć po dojrzałą, momentami trudną lekturę. Pokazującą, że w życiu trzeba dokonywać wyborów - czasami bardzo trudnych i liczyć się z ich konsekwencjami. Ale zawsze w życiu można coś zmienić. Ale łatwiej od razu dobrze postępować, prawda? Tutaj tym dobrym postępowaniem, jest jej przeczytanie ; D  Bardzo Wam ją polecam! :)

Okładka jest bardzo ładna, a kobieta na niej bardzo mi się podoba.

Moja ocena: 7/10 Bardzo dobry!


Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Promic!

19 komentarzy:

 1. Kiedyś czytałam podobne książki i podobały mi się, więc może i po tę sięgnę?

  OdpowiedzUsuń
 2. niestety książka nie dla mnie
  jakoś do mnie fabuła nie przemawia

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasami lubię przeczytać taką powieść:) Tej też dam szansę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od czasu do czasu czytam takie książki, więc może również po tę sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zachęciłaś mnie tą recenzją!
  Chyba przeczytam:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam jakiś czas temu. Faktycznie główne postacie są trochę irytujące, jednak mnie to nie zniechęciło. Książka warta przeczytania. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie miałam okazji jeszcze jej przeczytać, ale z chęcią po nią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej nie dla mnie, już sam tytuł mnie odstrasza.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam w planach, czytałam bardzo dobre recenzje o niej, więc jestem jak najbardziej na TAK :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Możliwe, że się na nią kiedyś skusze, bo wydaje się być ciekawa i poruszająca. Jednak póki co inne pozycje mam na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 11. A mnie się ona bardzo nie podbała...

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja chyba jednak sobie odpuszczę, nie bardzo do mnie przemawia ta tematyka ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie jestem do końca przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 14. Coś innego. Jeszcze nie czytałam książki o podobnej tematyce, więc chętnie się kiedyś na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie kusi mnie kompletnie.
  Zapraszam do mnie i od razu przepraszam za SPAM.
  [ksiazkowo17]

  OdpowiedzUsuń
 16. Książka niezbyt mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 17. Twoja recenzja jak zawsze bajeczna..

  PS. Próbuję dobić się na twoją pocztę mailową..

  OdpowiedzUsuń
 18. Raczej nie przeczytam,choć nie powiem, Twoja recenzja jest bardzo zachęcająca. :) Pozdrawiam i zapraszam do siebie. magiczne-polki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń