maja 12, 2013

(256) Kto zabił Jezusa?

Tytuł: Kto zabił Jezusa?
Autor: Paweł Lisicki
Wydawnictwo M
Stron 380
Opis Wydawnictwa:
Kto zabił Jezusa? to fascynująca biografia intelektualna centralnej postaci naszej cywilizacji – Jezusa Chrystusa. Biografia obejmująca dwa tysiące lat badań, sporów, starań o dotarcie do prawdy i zrozumienie oraz jej zamącania i naginania do bieżących potrzeb. Autor prowadzi nas przez gąszcz faktów i interpretacji z wielką erudycją i biegłością, dzięki czemu poznawanie wraz z nim losów wiary chrześcijańskiej staje się nie trudem, ale niezwykłą, porywającą przygodą.  
Moja recenzja: 
Jezus Chrystus to jedna z najważniejszych postaci dla chrześcijan. Jest najczęściej cytowaną postacią w Nowym Testamencie. To chyba o czymś świadczy, prawda? Paweł Lisicki pokusił się o napisanie Jego biografii. I choć byłam jej bardzo ciekawa podchodziłam do niej z pewną dawką sceptycyzmu. Zupełnie niepotrzebnie. "Kto zabił Jezusa?" to nie tylko ciekawa książka, ale także kompetentne źródła wiedzy dotyczące Jego osoby. Autor naprawdę pozytywnie mnie zaskoczył. 

"Kto zabił Jezusa?"... Właśnie kto to zrobił? Od wieków toczą się o to spory. Paweł Lisicki w pewnym stopniu próbuje rozwiązać ten spór, jednak na szczęście nie próbuje czytelnikowi nasuwać swojego własnego zdania. Stawia nam pytania i zmusza nas do przemyślenia ich problematyki i tego jaka może być na nie odpowiedź. Tak naprawdę bardzo niewyraźnie zarysowuje swoje zdanie. Nie boi się zasiać w nas ziarnka niepewności. Przez to ta książka stała się w moich oczach jeszcze bardziej intrygująca. 

Autor w swojej książce wykorzystał bardzo dużo cytatów z innych książek, wykładów, wypowiedzi i nie tylko. Pokazuje nam przez to także zdanie innych. Książka staje się także dzięki temu momentami trudniejsza w odbiorze, ponieważ trzeba sobie w głowie uporządkować wszystkie wiadomości, które już się posiada. Mi to osobiście nie przeszkadzało, a co więcej przy czytaniu tej książki z chęcią robiłam sobie notatki - oczywiście na osobnej kartce. 

Dla mnie - jako dla osoby czytającej Pismo Św. dużym plusem tej książki jest interpretacja niektórych fragmentów Pisma Św. Czasami sama bawię się w interpretację, jednak zawsze z chęcią poznaję interpretację innych osób. Nie myślałam, że w tej książce będę także mogła spotkać interpretacje. Ogólnie to... hm... jestem zachwycona tą książką. Nie ma co tu dużo ukrywać co do tej sprawy. Nie myślałam, że aż tak mnie wciągnie i zaciekawi. W końcu jak wiadomo niektóre książki tego typu są bardzo nużące. Na szczęście ta książka do takich nie należy. Język autora jest świetny!

"Kto zabił Jezusa?" to świetna książka z wielu powodów. Autor cytuje wiele wartościowych dzieł i wypowiedzi, przedstawia wiele ważnych faktów, ale także te mało znane. Ta książka to po prostu kopalnia wiedzy, w której z chęcią kopałam. Niestety muszę przyznać, że w jednym momencie autor bardzo mnie zawiódł... w momencie kiedy zamknęłam tą książkę i przekonałam się, że to już koniec tej fascynującej lektury. Dlaczego tak krótko?! Jestem wielką fanką tego autora.
Polecam tą książkę nie tylko osobom wierzącym, po prostu wszystkim! Każdy znajdzie w niej cząstkę dla siebie.

Okładka jest bardzo wymowna. 

Moja ocena: 10/10 Arcydzieło!

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu M!

8 komentarzy:

 1. Nie lubię książek religijnych, dlatego po nią nie sięgnę, choć jest tak wysoko oceniana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę przekonać się do książek o tematyce religijnej. Dość często zaglądam do wydawnictwa w ten dział... ale jednak nie... może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i dla wielu osób ta książka będzie niewątpliwie wielką gratką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że nie lubię takiej tematyki

  OdpowiedzUsuń
 5. TRzeba będzie zakupić dobre wina, tą książkę i poczekać do zimy żeby był klimat.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki o tematyce religijnej niezbyt do mnie przemawiają...

  OdpowiedzUsuń
 7. Trochę nie moja tematyka, ale recenzja bardzo dobra :-)

  OdpowiedzUsuń