czerwca 30, 2014

(301) Przez 10 minut

Tytuł: Przez 10 minut
Autor: Chiara Gamberale
Wydawnictwo Feeria
Stron 192

"Czytamy z nudy, z ciekawości, uciekając od życia, jakie prowadzimy, żeby spojrzeć mu prosto w oczy, żeby wiedzieć, żeby zapomnieć, żeby oswoić zmory krążące między głową a sercem, żeby je uwolnić."

Każdy z nas ma w swoim życiu lepsze i gorsze chwile... Jednego dnia silni i samodzielni, a drugiego dnia bezbronni jak małe dzieci... O kimś takim jest właśnie ta książka. "Przez 10 minut" to książka o tym jak podnieść się po życiowej porażce, po trudzie, w momencie kiedy wydaje się, że już nic dobrego w naszym życiu wydarzyć się nie może... Chiara Gamberale udowadnia, że zawsze pozostaje ten cień nadziei i szansy na odmianę swojego losu, żeby być naprawdę szczęśliwym. Trzeba tylko chcieć i w to wierzyć! W końcu każdy zasługuje na prawdziwe szczęście. A co gdyby 10 minut mogło zmienić całe nasze życie? Sposób myślenia? Nas samych? Oj, działoby się...

Chiara nagle traci wszystko co miało dla niej jakiekolwiek znaczenie. Mąż postanawia od niej "odpocząć" i traci pracę. Dotychczas silna kobieta nagle potrzebuje pomocy, opieki i współczucia od każdej osoby z jej otoczenia i nie tylko... Nagle zaczyna przerzucać swoje problemy także na obce osoby. Jej psychoterapeutka wymyśla dla niej nowy sposób terapii... proponuje jej udział w zabawie, która polega na robieniu każdego dnia jednej nowej rzeczy przez 10 minut. Wydawałoby się, że to takie banalne zadanie, prawda? A jednak wydaje się ono trudniejsze niż myślała i przynosi owoce, których główna bohaterka się nie spodziewała.

Książka Chiary Gamberale to swego rodzaju pamiętnik, którego "akcja" toczy się przez miesiąc. Od poniedziałku do środy. To książka o szukaniu i poznawaniu na nowo siebie samego. Niepozorna zabawa dosyć, że zajmuje w życiu Chiary każdego dnia przez ten miesiąc o wiele więcej czasu niż te 10 minut, pozwala jej także zauważyć bardzo ważną rzecz... Czasami skupiamy się tylko na tym co dotyczy nas i nikogo innego. Te 10 minut każdego dnia pokazywało jej, że jest też inne życie, że są nowe rzeczy, sprawy innych osób i także ich problemy. Że życie nie kręci się tylko wokół niej. Że świat cały czas ma człowiekowi coś nowego do zaoferowania – przebranie za św. Mikołaja, grę na skrzypcach... 

"Przez 10 minut" to krótka, niepozorna książka włoskiej pisarki. Tysiące Włoszek pokochały ją... za co? Za jej prostotę, klimat, ciepło. Wpisy do pamiętnika są krótkie i trochę chaotyczne. Niestety aż za krótkie. Może Was zaskoczę... ale z kolei ta chaotyczność mi się spodobała. No bo w końcu... co to za pamiętnik w którym wszystko jest ślicznie uporządkowane i poukładane? Wiadomo, że powinnyśmy się trzymać jakiś granic tego szaleństwa, ale autorka się w nich utrzymała. A przez to ta książka jest żywa i naprawdę wywiera wpływ emocjonalny na czytelniku.

Uwaga... Jak się może już domyśliliście... Autorka jest zarazem główną bohaterką książki. I wiecie co? Za to lubię tą książkę jeszcze bardziej. Pani Chiara pokazała, że wystarczy zwykła rzeczywistość bez żadnych wielkich romansów, wampirów, aniołów, żeby stworzyć naprawdę przyjemną książkę. Pokazała jaka inspirująca może być dla nas rzeczywistość, jak bardzo może nas zaskakiwać. Warto się zastanowić nad tymi dobrymi rzeczami nas otaczającymi... Książka idealna na lato, a wydanie piękne, eleganckie, konkretne. Szkoda, że taka krótka... Grunt, że przyjemna i bardzo pozytywna. Polecam – może dla Was po przeczytaniu tej książki zajaśnieje to słońce, które zajaśniało dla autorki? Ale pamiętajcie - 10 minut może zmienić życie... może właśnie dziesięć minut z tą książką zmieni Wasze? 

Moja ocena: 7+/10 Bardzo dobry z plusem!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Feeria!

4 komentarze:

 1. Czuję się do niej naprawdę przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie dla mnie takie książki, ale czasem sięgam po podobne. Może i na tą się skuszę, jak trafi się okazja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej książce, jestem zaintrygowana :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę przyznać że nie słyszałam o tej książce wcześniej, ale bardzo chciałabym ją przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń