stycznia 26, 2012

(121) Próba ognia

Tytuł: Próba ognia
Seria Jade i Rich {1}
Autor Jack Higgins i Justin Richards
Stron 302
Wydawnictwo Wilga
Napisane z tyłu:
Po tragicznej śmierci matki bliźnięta Jade i Rich są zmuszone zamieszkać z nieznanym dotąd ojcem, wcale nie są zadowoleni z tego rozwiązania. Bliźniętom nie podobają się ani nowe zasady, ani perspektywa nauki w szkole z internatem. Jednak wkrótce przed zbuntowanymi nastolatkami stają znacznie poważniejsze problemy… Ojciec rodzeństwa zostaje porwany, a oni sami wplątani w niebezpieczną intrygę. Intrygę, która będzie miała ogromy wpływ nie tylko na ich rodzinę ale i na cały świat!
Kto jest wrogiem, a kto przyjacielem?
Czy tata jest naprawdę tym, za kogo się podaje?
I kto śledzi każdy ruch Richa i Jade?

Moja recenzja:
Powieści sensacyjne stwierdzam, że czytam dosyć rzadko. Na szczęście kiedy mi się to zdarza, trafiam na same dobre. Choć nie zawsze trzymają mnie w napięciu. Zdarza mi się, że muszę takie powieści na jakiś czas odłożyć. Lecz są też takie powieści, przy których nie wiem kiedy nagle znajduję się na ostatniej stronie. Taką powieścią sensacyjną jest "Próba ognia". Czytałam ją cały czas w napięciu i niespostrzegłam kiedy się skończyła.

Jade i Rich w dniu pogrzebu matki poznają ojca. Nie jest on w ich oczach wyobrażeniem kochanego, czulego tatusia. Widocznie ma przed nimi jakieś tajemnice. Mieszkanie z nim okazuje się dla nich bardzo trudne. Szczególnie źle radzi sobie z tym Jade, która stara się robić ojcu jak najwięcej na złość. Dodatkowo ojciec chce ich rozdzielić, a raczej jest do tego zmuszony wysyłając ich do różnych szkół z internatem.

Wszystko się komplikuje, gdy ich tata zostaje porwany. Od tego czasu dzieci zostają włączone w intrygę. Zaczyna się dla nich walka o przetrwanie i ojca. Na swojej drodze spotykają wielu ludzi, niestety nie są oni samymi życzliwymi osobami. Ciągle są w niebezpieczeństwie, pomimo tego walczą dalej.

Więź między bliźniakami jest niezwykła. Trzymają się razem i są dla siebie bardzo ważni. Oczywiste jest, że czasami jak każde rodzeństwo się sprzeczają, ale wiedzą kiedy muszą skończyć. W każdej sytuacji w pewien sposób się uzupełniają.

Gdyby nie były napisane ich imiona po tekstach przez nich wymawianych, nigdy nie zgadłabym kto je wypowiada. Jeśliby nie liczyć takich słów jak wyszłem/wyszedłem itp.: To wszystko przez to, że raz Jade jest odważna, a kiedy indziej Rich. Ciągle zamieniali się rolami. Denerwowało mnie to. Przez to nie mogłam się wczuć w postacie.

Bardzo polubiłam ich tatę, pomimo jego skrytości. Jest bardzo skrytą postacią, co powoduje, że jest najbarwniejszą z postaci tej historii.

W książce wszystko wyjaśnia się dopiero pod koniec książki, choć po drodze zostają wyjaśnione pewne wątki. Nie zawsze obserwujemy akcję rozgrywającą się przy bliźniakach, ale także przy innych bohaterach.


Książka jest napisana lekkim piórem, trzyma w napięciu do samego końca. Znajduje się w niej bardzo dużo zwrotów akcji. Więź między bliźniaczkami jest super i powinna dawać przykład innym rodzeństwom. Z chęcią przeczytam kolejną część "Nagła śmierć".

Polecam ją wszystkim, którzy lubią powieści sensacyjne i wartką akcję.

Okładka jest ciekawa.

Moja ocena 7/10 Bardzo dobry!

Za ksiażkę dziękuję Wydawnictwu Wilga!

18 komentarzy:

 1. Czytałam i czekam na kolejne części :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie zapoznam się z tą książką;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O.O bardzo fajna i oczywiście pozytywna recenzja. Chętnie zapoznam się z tą książką przy najbliższej okazji. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chętnie sięgnę po tę pozycję ;D

  Pozdrawiam ciepło i zapraszam do mnie:

  papierowyazyl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie słyszałam, nie widziałam, ale postaram się upolować ją w jakiejś bibliotece. Nie ukrywam, zachęciłaś mnie :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za powieściami sensacyjnymi, więc raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapraszam na specjalną notkę, na [czytamy-ksiazki]. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś na pewno przeczytam.:D

  OdpowiedzUsuń
 9. Widziałam w bibliotece i mam ją w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pamiętam,że kiedyś ją czytałam. Nawet mi się podobała;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znam i nawet nie kojarzę tej serii, ale kto wie może kiedyś sie skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jako czytadło na leniwy wieczór - bardzo chętnie:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Planuję lekturę, już słyszałam kilka pozytywnych opinii

  OdpowiedzUsuń
 14. Fabuła jakoś mnie nie zainteresowała, ale słyszałam już wiele dobrych opinii, co do niej, zatem kiedyś do niej sięgnę.

  http://ksiazkinallii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Jakoś mnie do niej nie ciągnie, nie lubię takich książek. I nie podoba mi się okładka, jakaś taka mało subtelna, ha. :D
  Sowa

  {http://biblioteczkasowy.blogspot.com/}

  OdpowiedzUsuń
 16. To chyba nie dla mnie.

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jakoś mnie nie przekonuje ta książka... czasem sięgam po taką tematykę jak muszę i czasem zdarza mi się zostać mile zaskoczoną ale jakoś tę sobie daruję ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo ciekawa recenzja.Raczej nie czytam książek tego typu,ale może dla tej zrobię wyjątek.

  OdpowiedzUsuń