lutego 23, 2015

(335) Wróć, jeśli pamiętasz

Tytuł: Wróć, jeśli pamiętasz
Seria: Jeśli zostanę (#2)
Autor: Gayle Forman
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Stron 288

„Więc to do tego doszło? Tym się stałem? Chodzącą sprzecznością? Jestem otoczony ludźmi a czuję się samotny. Twierdzę, że usycham z tęsknoty za odrobiną normalności, ale teraz kiedy ją mam, jakbym nie wiedział, co z nią począć. Nie potrafię już być normalnym człowiekiem.”

 Gayle Forman, "Wróć, jeśli pamiętasz"

Każdego dnia podejmujemy decyzje. Każda nasza decyzja z przeszłości ma jakiś wpływ na teraźniejszość. Każda minuta naszego życia ma jakiś wpływ na kolejne jego minuty. Nic nie przechodzi do przeszłości bez swego odbicia w przyszłości. Drogi Adama i Mii po wydarzeniach z powieści "Zostań, jeśli kochasz" rozeszły mogłoby się wydawać, że bezpowrotnie... co jednak się stanie, jeśli pewnego dnia ich drogi znowu się zetkną? Czy będą potrafili sobie ponownie zaufać i wyjaśnić wydarzenia z przeszłości? Złączą się czy rozłączą już na zawsze? Po twórczości pani Gayle Forman można spodziewać się naprawdę wszystkiego.

Po wypadku w którym Mia straciła rodziców i młodszego brata jej życie wywróciło się do góry nogami. Ta tragedia dotknęła jednak także jej chłopaka, Adama. Kilka lat po tragedii oboje są już dorośli. Ona - utalentowana, coraz popularniejsza wiolonczelistka. On - znany muzyk rockowy, ma już na swoim koncie największe nagrody świata muzyki. Ma karierę i uznanie o którym marzył przez lata, Brakuje mu jednak nie czegoś, a raczej kogoś... Brak odpowiedzi na dręczące go pytania rzuca cień na życie Adama. Powoli wszystko zaczyna się rozpadać jak domek z kart.... Czy niespodziewane spotkanie przyniesie Adamowi ulgę? A może Mia pojawiająca się znowu w jego życiu wprowadzi w nim jeszcze większy zamęt?

"Zostań, jeśli kochasz" to książka, która mnie oczarowała i tym samym wywołała bardzo silne emocje. Wiadomo - utrata bliskich, śmierć, pytanie: "zostać czy odpuścić i umrzeć?" to musi wzbudzać emocje. Jednak to wszystko było stonowane wspomnieniami Mii. Ta część cyklu "Jeśli zostanę" także mówi o stracie... Co było dla mnie zaskoczeniem. Bałam się, że autorka zrobi z tej części zwykłą młodzieżówkę. Weszła z wielkim "bum", dramatem młodzieżowym - trudno mi więc było uwierzyć w to, że uda jej się utrzymać ten poziom refleksji i braku banalności w następnej części. A jednak... udało się! Mia odeszła od Adama i tym samym zabiła jakąś jego część... Czy odpowiedź na pytanie: "Dlaczego?" może przynieść ukojenie? Czy poznanie odpowiedzi po trzech latach da Adamowi spokój?

Wiem, wiem... Ile osób tyle opinii na temat tej książki. Od najniższych not do najwyższych.  Jednak jak pewne już są zorientowaliście moja opinia znajdzie się w tej grupie najwyższych not. Gayle Forman mnie zaskoczyła, a jej powieść mnie porwała. Nie spotkałam się chyba jeszcze z tak zgrabnym pokazaniem uczuć, które towarzyszą ludziom, kiedy zostają porzuceni. Tym bardziej uczuć ze strony płci męskiej... Tak. W tej części to właśnie Adam jest narratorem. Poznajemy jego punkt widzenia, a co za tym idzie gamę uczuć, które towarzyszą mu "teraz" oraz, które towarzyszyły mu wcześniej sięgając aż do wydarzeń z "Zostań, jeśli kochasz". To zgrabna, pełna refleksji opowieść... A także wspaniałe uzupełnienie pierwszej części.

Porażające w tej książce jest to, że ta "główna akcja" toczy się przez zaledwie kilka dni. Kilka dni, ale jakże decydujących. W ciągu tych kilku dni Adam powoli sięga dnia, przechodzi wewnętrzną przemianę oraz poznaje odpowiedzi na dręczące go pytania. To kilka naprawdę bardzo szczerych dni, przemyśleń i wspomnień. To wszystko powoduje, że emocje, które mi towarzyszyły przy czytaniu były szczere i żywe. Naprawdę jestem w szoku. I choć język autor nie jest wyszukany i idealny to jednak jest łatwy w odbiorze, a to wszystko powoduje, że lektura "Wróć, jeśli pamiętasz" była dla mnie czystą przyjemnością. .

"Wróć, jeśli pamiętasz" to książka przesycona wieloma uczucia - przeważają jednak takie jak żal, upokorzenie, niepewność... To powieść, która pokazuje upadek człowieka, zakłamanie, że wszystko jest ok, kiedy wcale tak nie jest. Pokazuje jednak także, że przed prawdziwą miłością nie ma drogi ucieczki... Krótkie, ale treściwe... Mnie chwyciło za serce. Jest utrzymane w tak podobnym tonie do pierwszej części, że to aż zaskakujące - uczucia przy czytaniu, bardzo do siebie zbliżone. Nie oczekiwałam tak dobrej dawki lektury... Pani Gayle Forman utrzymała moim zdaniem poziom z poprzedniej części, a przy tym mnie oczarowała i związała z bohaterami.  Książka przesycona bólem i bardzo refleksyjna... krótko mówiąc.

Moja ocena: 9+/10 Wybitna z plusem!

Za możliwość poznania dalszych losów Adama i Mii serdecznie dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia!

10 komentarzy:

 1. Obecnie w planie ma cześć pierwszą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też, nawet już ją sobie kupiłam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Opinie na temat tej serii są zróżnicowane, dlatego nie pozostaje mi nic innego, jak samej przekonać się, jakie wrażenie wywrze na mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Część pierwszą, ciągle nieprzeczytaną, mam na półce od kilku już lat. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Głośno o tych książkach ostatnio :) Muszę upolować pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mnie cieszą tak dobre opinie tej książce, z przyjemnością kupię drugi tom ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka mi się podobała, ale trochę mniej niż pierwsza część ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś nie mogę się do tej serii przekonać. Niby już miałam kupić, ale zrezygnowałam. I pewnie tak zostanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie dzięki twojej recenzji postanowiłam ją kupić. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Oglądałam film ;)
  I tyle mi wystarczy :D

  OdpowiedzUsuń