października 27, 2017

(664) Alfabet TAGDzisiaj przyszła pora na Alfabet TAG, pytania zaczerpnęłam od dziewczyn z kanału tuczytam. 😊 Zazwyczaj nie realizuję tagów, ale ten spodobał mi się wyjątkowo... Bez przydługawych wstępów - zapraszam do lektury! (Skupiam się na książkach przeczytanych w ostatnim czasie).


A: Autor, którego książek czytałam najwięcej 

Pierwsze co przychodzi mi do głowy to Lucy Maud Montgomery. Przeczytałam całą serię o Ani z Zielonego Wzgórza... i zakochałam się w niej. To lektura mojego dzieciństwa, która sprawiła, że pokochałam książki... i od tego czasu zaczytuję się w nich bez końca. 

Ą, Ę: Mądra książka

Mam przed sobą regał z książkami i widzę na nim niezwykle mądrość powieść "Królestwo" Emmanuel Carrere'a poruszającą nie tylko historię chrześcijaństwa, ale także jego fenomen... uwielbiam cytat z tej książki dotyczący tego, że nie wierzymy w to, że po pocałowaniu żaby przez księżniczkę, żaba zamienia się w przystojnego księcia, nie wierzymy w bogów greckich, a wierzymy, że tysiące lat temu żył Chrystus, Mesjasz, który nie dość, że przyszedł na świat z Maryi Dziewicy i umarł na krzyżu... to jeszcze zmartwychwstał. Fenomenalna książka.

B: Bardzo dobra druga część 

Nie czytam serii. i przyznam, że jest mi naprawdę trudno znaleźć tym samym taką książkę. Może jeszcze coś przyjdzie mi do głowy? 

C: Czytam teraz 

Kończę "Negroland. Zapiski z życia afroamerykańskich elit" Margo Jefferson wobec którego mam mieszane uczucia, a co potem? Może "Wichrowe wzgórza"?

Ć: Ćwiczyłam czytanie na:

Elementarzu. 

D: Do picia wybieram 

Czystą wodę, ewentualnie herbatę..., ale bardzo, bardzo rzadko.

E: Ebook, czy książka papierowa 

Zdecydowanie książka papierowa. Do ebook'ów nie przekonuje mnie kompletnie nic. Na 50m2 mieszczę 6 tysięcy książek, kupuję je za grosze w antykwariatach, nie uważam, żeby ebook'i były jakoś specjalnie tanie... i nawet książka w torebce swoją objętością mi nie przeszkadza - do komunikacji miejskiej wybieram po prostu te pozycje, które mają małą objętość. 

F: Fikcyjny bohater, z którym mogłabym chodzić w liceum 

Nigdy nie zakochiwałam się w żadnych bohaterach, a już na pewno nie chciałam z nimi chodzić do liceum 😉 

G: Git, że dałam tej książce szansę

Książka do której nie do końca byłam przekonana to "Nigdy nie zapomnę", która na końcu okazała się być zachwycającą reprezentantką kobiecej literatury. Bardzo, bardzo polecam!

H: Historia ukryta, czyli książka, która powinna być bardziej popularna

Od lat (już ośmiu) tkwię w przekonaniu, że taką książką jest "Córka żołnierza nie płacze" Kylie Jones, córki tego Jonesa od "Stąd do wieczności". Na chwilę obecną jednak nie wiem... czy dzisiaj ta powieść zachwyciłaby mnie tak bardzo, więc ostatecznie uważam, że książką / książkami bardziej znanymi powinny być pozycji Philipa Rotha (szczególnie 'Amerykańska sielanka" i "Konające zwierzę") oraz Christensena (szczególnie moi ukochani "Beatlesi", którzy wbrew pozorom nie są biografią 😉).

I: Istotny moment w Twoim czytelniczym życiu 

Przeczyta sagi "Zmierzch". Miałam jedenaście lat i nie wychodziłam z pokoju przez tydzień zaczytując się w tej historii. Dzisiaj już nie pałam do niej miłością, ale wtedy mnie zachwyciła... i była jednym z bodźców, które sprawiły, że założyłam tę stronę (jednak czynnikiem bezpośrednim była recenzja "Żelaznego króla"). To ona sprawiła, że zaczęłam się zaczytywać w literaturze młodzieżowej, a szczególnie paranormal romance. Już rok, dwa lata później później ten gatunek porzuciłam i to chyba ta wczesna inicjacja "Zmierzchem" sprawiła, że stosunkowo wcześnie (13 - 14 lat) zaczęłam sięgać po ambitniejszą literaturę dla dorosłych

J: Już skończyłam 

Nie mam problemu z dokańczaniem książek, ale długo nie mogłam skończyć "Shantaramu"... co było o tyle irytujące, że w pewnym momencie już nie mogłam patrzeć na tę powieść (swoją drogą świetną 😉). 

K: Książki, których nie chcę czytać 

Nie mam raczej takich książek gatunkowo przed którymi bym się wzbraniała. Nie chcę już wracać do literatury młodzieżowej (chyba, że jakaś pozycja bardzo mnie zainteresuje), ale planuję za to uzupełnić zaległości z literatury dziecięcej.

L: Ludzie, jaką długą książkę przeczytałam

Nie przeczytałam ostatnio takiej książki. W natłoku obowiązków sięgam po książki cienkie, ponieważ chcę poznać jak najwięcej historii. W planach na ten weekend mam jednak "Na wschód od Edenu" Steinbecka - ponad 800 stron świetnej literatury (jestem tego pewna!). 

Ł: Ładna okładka

Nie przywiązuję wagi do okładki, ale piękna jest okładka "Dzikich łabędzi" Jung Chang.

M: Miałam kaca książkowego przez...

"Frankensteina" - jaka to jest cudowna literatura! Zdecydowanie jedna z najlepszych książek z klasyki, jakie czytałam... drugą taką pozycją jest wydana niedawno "Księga nocnych kobiet" Marlona Jamesa - prawdziwa perła wśród współczesnej literatury.

N: Na półce mam tyle książek 

6 tysięcy

Ń: Nic nie zaczyna się na Ń,  drugiej takiej książki nie ma.

Pewnie gdzieś druga taka jest...., ale "Ludzie na drzewach" Yanagihary są wspaniali. 

O: Odświeżam tę lekturę raz po raz 

Nie mam takiej książki na razie...m ale na pewno wrócę do Ani i Harrego Pottera. 

Ó: Ów autor zachwycił mnie:

Philip Roth - zachwyca mnie nieustannie, a jego pozycje sobie dawkuję... piękna, zmuszająca do myślenia i pod pewnymi względami nietuzinkowa literatura. 

P: Poczytam w tym miejscu 

Fotel lub łóżko. 

Q: KWestia, która została mi w głowie - ulubiony cytat 

Nie zapamiętuję cytatów... :( 

R: Raczej nie powinnam była tego czytać 

Nie czytam złych książek, jeśli coś mi się bardzo nie podoba... nie czytam dalej. Ostatnio zawiodła mnie np. "Droga do ciebie".

S: Seria, którą zaczęłam i chcę skończyć 

Nie czytam serii.... i tym samym chyba żadnej nie mam rozpoczętej. 

Ś: Śmiałam nie polubić

Nie czytam książek, które wszyscy lubią, a ja polubić bym nie mogła ;) 

T: Trzy ulubione książki 

Pierwsze trzy książki jakie przychodzą mi na myśl to: "Frankenstein", "Beatlesi" i "Dziecko Noego", to jedne z wielu moich ulubionych pozycji. 

U: Uwielbiam i nie żałuję 

Ogromnie lubię i nie żałuję "Czas pokaże" Ficner - Ogonowskiej

V: Vielce się cieszę, że to już niedługo! Premiera, na którą czekam

Czekam na "Dziadka do orzechów" w pięknym wydaniu Mg. 

W: Weź zrób coś z tymi nawykami

Takowych nie posiadam. 

X: Postaw IKSA - dwudziesta siódma książka na półce 

Biblioteka narodowa "Wybór dramatów" Witkacego

Y: YUPI! Kupiłam kolejna książkę 

Dzieła wybrane Norwida - cudo! Szczególnie "Czarne kwiaty", w których autor opisuje śmierć / swoje ostatnie spotkanie z Mickiewiczem, Chopinem, Słowackim...

Ź: Źle wymawiam

Nie wymawiam, ja piszę ;-) 

Z: Zamiast spać, czytałam

Lata temu "Akademię wampirów', teraz raczej po nocach nie czytam ;) 

Ż: Żółwie tempo, książka którą czytałam bardzo długo

"Wspomnienia z domu umarłych" Dostojewskiego - przepiękna książka na której lekturę niestety nie miałam czasu... 

A jak brzmiałyby Wasze odpowiedzi? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz