lutego 09, 2016

(441) Zrób sobie raj

Tytuł: Zrób sobie raj
Autor: Mariusz Szczygieł
Wydawnictwo Czarne
Stron 290

"Córeczce tłumaczę, że Jezus rzeczywiście istniał, ale czy był to Syn Boży , jest nam obojętne. Najważniejsze, że był przykładnym człowiekiem - mówi." 

Mariusz Szczygieł, "Zrób sobie raj" 

"Zrób sobie raj" to książka polskiego reportażysty i dziennikarza, Mariusza Szczygła. Trafiła w moje ręce przez przypadek, wygrzebana w antykwariacie za symboliczną złotówkę, wzięta automatycznie ze względu na fakt, że została wydana nakładem Wydawnictwa Czarne. Książka z pogranicza reportażu, felietonu i publicystyki. Mariusz Szczygieł opisuje Czechy współczesne naznaczone przez okupację sowiecką, transformację, wydarzenia XX i XXI wieku. Opisuje fascynujący naród jakim jest naród Czeski, ich chęć do kpiny, ogromny dystans do siebie i ich antydepresant - czyli kulturę pełną żartu, śmieszności. Czechy, która za maską śmieszności chowają wszystkie dla siebie tragiczne wydarzenia, to co ich boli i gnębi. 

Najbardziej fascynującą rzeczą w Czechach jest jednak dla Mariusza Szczygła ich ateizm, oddalenie od Boga, coraz większe odchodzenie od kultury sakralnej. Jak żyje się bez Boga? Co według Czechów dzieje się po śmierci? Te pytanie oraz inne wraz z odpowiedziami przewijają się przez tą książkę trochę jak refren. A co w zwrotkach? Czechy w postrzeganiu cenionych przez Czechów czeskich artystów, znajdują się więc w niej wypowiedzi mdz. innymi: Jana Saudka czy Egona Bondyego. Są to niejednokrotnie opowieści kontrowersyjne... mogą być takie szczególnie dla konserwatywnych chrześcijan. Jego rozmówcy niczego się nie wstydzą - opowiadają o swoich porażkach, zwycięstwach, przeżyciach seksualnych, poglądach. Robią to w sposób bardzo otwarty, ale... Czesi chyba po prostu już tacy są.

"Zrób sobie raj" to utwór, którego czytanie sobie z przyjemnością dawkowałam. To reportaż niesamowicie wciągający, intrygujący i przede wszystkim otwierający oczy na niezwykłą osobowością Czechów... i Polaków. Mariusz Szczygieł wyraźnie ukazuje kontrast między mentalnością narodu czeskiego a polskiego. Kontrast między narodami, których historia jest jednak bardzo podobna. Oba zniewolone, niejednokrotnie umęczone, zmuszone do walki o własną niepodległość. Mimo tego podejściu współczesnych Czechów i Polaków różni się od siebie diametralnie. Co więcej... Mariusz Szczygieł także w opiniach na temat Polaków bywa momentami bezlitosny. Nie wybija się jednak z książkami. Jak na dobrego dziennikarza przystało pozwala przemówić swoim bohaterom. By jednak ta książka nie była jedynie wypowiedziami bez żadnej genezy... przybliża także najważniejsze, a przede wszystkim mające największy wpływ na postawę współczesnych Czechów wydarzenia z historii.

Czytanie książki Mariusza Szczygła "Zrób sobie raj" było dla mnie literacką ucztą, a przy tym niezwykle dokształcającą i przede wszystkim kształtującą światopogląd lekturą. Spostrzeżenia Mariusza Szczygła są trafne i przede wszystkim szczere. Jest świetnym dziennikarzem i widać to w jego książce. Jego rozmówcy to osoby, które nie boją się wyrażać swojego zdania. Niektóre wypowiedzi są kontrowersyjne i jak sam autor stwierdza... niektóre być może wynikają z wyolbrzymień stosowanych przez jego rozmówców. Nie brakuje w niej jednak ogromnego poczucia humoru i dystansu, który kreują Czesi. Za tą fasadą skrywają swoje wszystkie bolączki... obawy, niepokoje i to co ich gryzie. Nie epatują jednak swoimi negatywnymi emocjami. Epatują humorem i kpiną, którą obarczają wszystkich i wszystko. "Zrób sobie raj" to świetny reportaż. To pozycja obowiązkowa dla fanów tego gatunku!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz