lutego 29, 2016

(452) Wojciech Majewski - Majewski gra Skriabina

Tytuł: Majewski gra Skriabina
Autor: Wojciech Majewski

Wojciech Majewski to pianista, kompozytor, aranżer i pedagog. Jego ojciec, Hneryk był jedną z najistotniejszych postaci polskiego jazzu. Pierwsza płyta Majewskiego "Grechuta" ukazała się w 2001 roku. Zawierała jazzowe interpretacje utworów polskiego piosenkarza i poety. Na swoim koncie ma także kilka innych krążków. O Wojciechu Majewskim było także głośno w świecie literackim jako o autorze książki "Marek Grechuta. Portret artysty".

"Majewski gra Skriabina" to płyta zawierająca 34 miniatury. Jest w całości poświęcona muzyce wielkiego rosyjskiego kompozytora Aleksandra Nikołajewicza Skriabina, żyjącego w latach: 1871-1915. Utwory Skriabina zostały ułożone w sposób chronologiczny... od jego najwcześniejszych utworów po te najpóźniejsze. Pierwsze utwory stworzył już w wieku jedenastu lat! Chronologicznie ułożony utworów pozwala zauważyć rewolucję zachodzącą w utworach Skriabina. Płyta ważna tym bardziej, że w  2015 przypadła setna rocznica śmierci kompozytora. 

Nie każdy lubi słuchać muzyki klasycznej i nie ma w tym nic dziwnego. Ja jednak sięgam po muzykę klasyczną dosyć często. To właśnie przy niej mogę skupić się na czytaniu/nauce. To właśnie przy niej mogę się uspokoić i pozwolić płynąć swoim myślom określonym (przeze mnie, a nie przez piosenkarza) torem. Stąd też płytę "Majewski gra Skriabina" sobie często podsłuchuję. Będzie to nie lada gratka dla fanów muzyki klasycznej. Tym bardziej, że Skriabin przez część okresu swojej twórczości inspirował się kompozycjami Chopina. Już wiem jak Majewski gra na fortepianie.... teraz jeszcze ciekawi mnie jak idzie mu pisanie. Mieliście do czynienia z jego utworami lub książką? 

PS. Na okładce możecie zobaczyć koło kwintowe ukazujące zależności między kolorami... miało ścisły związek z utworami Skriabina.

Za możliwość poznania utworów Skriabina w wykonaniu Wojciecha Majewskiego dziękuję empik.com!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz